Teknoloji Haberleri

YÖK, Üniversitelerin Hangi Şartta 15 Haziran’da Açılabileceğini Açıkladı

Koronavirüse karşı alınan ihtiyatlar arasında, mektep ve üniversitelerin tatil edilmesi ve uzaktan eğitime geçilmesi de yer alıyordu. Şimdi Yükseköğretim Heyeti YÖK, üniversitelerle alakalı ehemmiyetli bir söylemede bulundu. 

Koronavirüsle gayret kapsamında şimdiye kadar iyi bir iş çıkaran Türkiye, salgının hakimiyet altına alınabilmesi için elinden geleni arkasına koymadı. Alınan temkinlerin meyvesini almaya başladığımız şu günlerde ise sıradanlaşma sürecini ve sıradanlaşma sürecinin nasıl olacağını konuşur hale geldik. İşte YÖK tarafından yapılan söylemeler de üniversitelerin sıradanlaşma sürecinin nasıl olacağını ortaya koyuyor.

YÖK, üniversiteleri açmak için salgının kesin olarak hakimiyet alınmasını koşul koşuyor

YÖK

Üniversitelerde basmakalıpa dönüş, 15 Haziran’da başlayabilir

YÖK tarafından yapılan söylemelere göre üniversitelerin basmakalıpa dönüş sürecinin 15 Haziran haysiyetiyle başlama olasılığı bulunuyor. Ancak bu olasılığın asıllaşması için bir koşulun asıllaşmış olması gerekiyor. YÖK’ün tanımladığı bu koşul, 1 Haziran haysiyetiyle salgının hakimiyet altına alınmış ve düşüş sürecinin başlamış olduğunun kesin bir biçimde beyan edilmesi. Şayet bu koşul reelleşirse, üniversitelerin sıradanlaşma sürecindeki ilk adım atılmış olacak.

YÖK, üniversitelerdeki sıradanlaşma sürecinin bazı ihtiyatlar alınarak başlayacağını ifade ediyor. Söylemelere göre şayet YÖK’ün tanımladığı koşullar hakikatleşir ve üniversiteler 15 Haziran’da hizmet vermeye başlarsa, dersler kademeli olarak ve gözetici tedbirler alınarak başlayacak. Bu süreçte talebe rakamı kısıtlı yakalanacak. Ayrıca YÖK, bu süreçte yeni akademik takvim çalışmalarını da başlatacak.

YÖK

YÖK tarafından yapılan söylemeler, üniversitelerdeki eğitim sürecinin yavaş yavaş basmakalıpa döneceğini gözler önüne seriyor. Ancak müessese, yaşanan mucizevi süreci tüm ebatlarıyla değerlendiriyor ve istenmeyen neticelere yol açmak istemiyor. Şimdi gözler, devletin alakalı müesseselerinin 1 Haziran haysiyetiyle yapacağı koronavirüs söylemelerinde. Şayet bu söylemeler YÖK’ün koşullarını sağlarsa üniversiteler, daha önceki haline dönmeye başlayacak.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı