Teknoloji Haberleri

Yeni Bir Araştırma, Kabuslarla Bir Kişilik Özelliği Arasında Bağlantı Olduğunu Ortaya Çıkardı

Yakın zamanda yapılan bir çalışma, kesintisiz kabus görmenin arttaki etmenlere ait bir fikir oluşturmuş vaziyette. Belirtiler, çoğalan duygusal reaktiviteye veya nevrotikliğe sahip fertlerin daha sık kabus gördüğünü ve daha fazla kabus bozukluğu yaşadıklarını gösteriyor.

Kabus görme oldukça yaygın olmasına karşın, kabus bozukluğunun muayenehane tanısı yalnızca kabuslara ehemmiyetli miktarda kasvetler eşlik ettiğinde konuyor. Kabuslar bozukluğunun günlük hayattaki semptomları; açıkgözken kabustan kaynaklanan flashback görme, kabus görme evhamıyla uykuya dalma fobisi ve kabuslardan kaynaklanan ruh hali bozuklukları biçiminde karşımıza çıkıyor.

Kabus bozukluğunun en ehemmiyetli nedeni: Nevrotiklik

nevrotiklik, kabus

Tahlilciler, 17-93 yaş arasındaki 2,492 erkek ve bayan üzerinde çevrimiçi bir anket yaptı. Katılımcılar, şu anda ve çocuklukta yaşadıkları kabus kasvetlerini ve kabus sıklıklarını değerlendirmek için Mannheim Dream anketini doldurdu. Beş Etken Şahsiyet Ölçeğinin Almanca versiyonu nevrotiklik, geçimlilik, dışa dönüklük, tecrübeye sarihlik ve vicdanlılık gibi şahsiyet etkenlerini ölçmek için kullanıldı.

Neticeler, katılımcıların takribî %9’unun şu anda haftalık kabuslar gördüklerini,%18’inin de çocukluk yarıyılında haftalık kabuslar gördüğünü ortaya koydu. Kabus gören katılımcıların dörtte birinden aşırısı %27 günlük yaşamlarındaki vakalardan kaynaklanan, yineleyen kabuslar gördüklerini bildirdi.

Nevrotiklik, hem kabusların sıklığı hem de yineleyen kabusların tecrübeyi ile en eforlu biçimde ilişkili olan bir şahsiyet özelliği olmasına karşın tecrübeye sarihlik ve vicdanlılık ufak korelasyonlar gösterdi. Bayanlar erkeklerden daha sık kabus görme ve kabus bozukluğu yaşadıklarını bildirdiler. Bununla beraber, tahlilciler nevrotikliği hakimiyet ettiklerinde kabusların sıklığı için cinsiyet tesirinin ortadan kalktığını gördüler.

Kabus kasvetlerinde yaş etkeni öne çıkıyor

nightmare

Yazarlar, neticelerin eskiki araştırmalarla geçimli olduğunu ve nevrotikliğin kabus sıklığındaki cinsiyet değişikliklerini en azından kısmen söyleyen bir etken olduğunu öne sürüyor. Araştırmada daha yüksek yaşın, yineleyen kabuslar ve daha fazla kabus bozukluğu ile ilişkili olduğu da görüldü. Tahlilciler, II.Dünya Savaşı‘nı gören yaşlılarda savaşla alakalı düşlerin daha sık görüldüğünü öne süren evvelki belirtilere dikkat çekti.

Çalışmada kabus sıklığına ek olarak, cinsiyet, yaş ve nevrotiklik gibi etkenlerin kabus bozukluğuna da katkıda bulunduğu neticesine varıldı. Gelecekteki çalışmalarda, kabus bozukluğunun varlığını değerlendirmek ve tanı ile ilişkili değişkenleri incelemek için yeni tanısal görüşmeler kullanılacağı belirtildi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı