Teknoloji Haberleri

Yakında NFC Bulunan Tüm Akıllı Telefonlara Ters Kablosuz Şarj Özelliği Gelecek

NFC Yakın Alan İrtibatı, bir hayli telefonda bulunan ve telefonunuzun değişik aygıtlara bağlanmasına veya etkileşim kurmasına izin veren bir kablosuz teknoloji. Teknolojinin arttaki kuruluş olan NFC Forum, NFC’li uslu telefonların veya şarj makinelerinin aygıtlara 1 W çıkışlı efor vermesini sağlayacak yeni bir standardı duyurdu.

Wireless Charging Specification WLC ismi verilen yeni standart, NFC’li uslu telefonların gelecekte kulaklıkları veya uslu saatleri kablosuz olarak şarj edebileceği anlamına geliyor. Uslu telefon üreticileri, bir müddettir ters kablosuz şarj’ özelliğini zati sunuyordu. Ancak çoğunlukla premium telefonlarda gördüğümüz bu özelliği sunmak için özel bir teknoloji kullanılması gerekiyordu. WLC ile beraberse NFC’li tam telefonlarda ters kablosuz şarj özelliği sunulabilecek.

Yeni standart, tüm uslu telefonları şarj istasyonuna dönüştürecek

nfc, kablosuz ters şarj

NFC Forum’un web sitesinde yayınlanan basın söylemesine müessese, NFC’li aygıtların daha ufak bataryayla çalışan IoT makinelerini 1 W’a kadar şarj etmesine izin veren WLC’yi resmen duyurdu ve ilanla beraber yürürlüğe soktu. Şarj sürati etkileyici gelmeyebilir, ancak uslu saatler, kablosuz kulaklıklar ve değişik eşi ufak makineleri mantıklı bir zamanda şarj etmek yeterli olabilir.

WLC teknolojisi reelinde geçtiğimiz sene gelmesi tasarlanan bir standarttı. Ancak teknolojinin yürürlüğe konması bugünü buldu. Basın duyuruyu, dünya üzerinde takribî 36 milyar IoT aygıt bulunduğunu ve bunların çoğunun WLC ile kablosuz olarak şarj edilebileceğini belirtiyor. Şu anda, teknolojinin mahsullerde ne zaman kullanıma sunulacağı mevzusunda rastgele bir tarih yok.

NFC’li uslu telefonlar, daha ufak makineleri şarj edebilecek

nfc kablosuz ters şarj

WLC, NFC özellikli bir aygıtlarda tek bir antenin hem irtibatı hem de şarjı idaremesini sağlayacak. Bu özellik 13.56 MHz esas frekansı kullanıyor ve efor aktarımını hakimiyet etmek için NFC iletişimini destekliyor. NFC, statik bir taşıyıcı sinyali sağlamak için eforun bir NFC yaftasına aktarılmasına izin veriyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı