Teknoloji Haberleri

Xiaomi Cihazlarının Kullanıcı Verilerini Kaydettiği İddia Edildi: Nasıl Engellenir?

Geçtiğimiz günlerde Forbes tarafından yayınlanan bir dizi rapor Xiaomi’nin uslu telefonlarında kullanılan tarayıcıların kullanıcı bilgilerini kaydolduğunu ileri sürmüştü. Siber güvenlik mevzusunda uzman olan Gabi Cirlig verdiği görüşmede şirketin Redmi Note 8 makinesinin kullanıcı bilgilerini izlediğini ve aygıtta zannedilen olarak yer alan tarayıcının yapılan aramaları ve ziyaret edilen internet sitelerini kaydolduğunu aktarmıştı. Güvenlik tahlilcisi Cirlig tarafından öne atılan bu iddiaları haberimizde sizlere bildirmiştik.

Forbes bu vaziyetin hemen ardından bu hafta başında Xiaomi işletmesi tarafından geliştirilen Mint Browser adlı tarayıcının bilgileri nasıl topladığını söyleyen bir yazı yayınladı. Bu yazıya cevap olarak da Xiaomi, tarayıcıdaki bilgi toplama ve depolama süreci hakkındaki düşüncelerin yanlış olduğunu bildirerek hakkında ortaya atılan tüm iddiaları reddetti. Firma, kullanıcı izni olmadan rastgele bir bilgi bir araya gelmediğini ve bilgilerin kullanılmadığını kesin bir dille belirtti.

Kesin bir delil henüz yok

xiaomi

Forbes ve siber güvenlik analistleri tarafından Xiaomi’nin Mint Browser adlı tarayıcısı hakkında ortaya atılan iddialara dair henüz net bir delil olmasa da bazı kullanıcılar forum sitelerinde bu vaziyetten dinledikleri rahatsızlığa dair bir hayli yorum yaptı. Xiaomi’nin anonim kalma vaziyeti ve verdiği güvenlik taahhütlerine karşın gevşemeyen kullanıcıların desteğine Mint Browser geliştiricileri yetişti ve güvenlik vaziyetiyle alakalı bir aktüelleme yayınlayarak tarayıcının içinden yapılabilecek birkaç ayara dair bir bilgilendirme yaptı.

xiaomi

Mint Browser saklı moddayken bilgi toplamayı devre dışı vazgeçmek için bir ayar ilavelerken, Xiaomi’nin blog sayfasında hem Mint Browser hem de Mi Browser Pro’yu içeren bir aktüelleme ve söyleme yazısı yayınlandı. Söylemeye göre tarayıcının ayarlar kısmından erişilecek saklılık ayarları kısmından yapılacak ‘Geliştirilmiş Saklı Mod’ ayarıyla bilgilerin hakimiyeti sağlanmış oluyor. Yeni bildirilen bu aktüellemenin işe yarayıp yaramadığına dair kullanıcı yorumlarının ne biçimde olacağı merakla bekleniyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı