Teknoloji Haberleri

Windows 10’da Sistem Geri Yükleme Nasıl Kullanılır?

Sistem Geri Yükleme bilgisayarınızda alana gelebilecek bir hayli değişik meselede, çözüm olarak kullanılabilen bir usul. Buna bir misal vermek gerekirse; Windows 10 aktüelleştirmesini yaptığınızı ve bu harekâttan sonra bazı meselelerin alana geldiğini zannedelim. Bu noktada sisteminizi geri yükleyerek meselelerin olmadığı bir tarihe geri dönebilirsiniz. Böylece sistem de daha önceki haline döner.

Bu yalnızca aktüelleştirmeler için değil aynı zamanda oyunlarda veya programlarda alana gelen meseleleri çözmek için de kullanılıyor. Dün meselesiz çalışan bir program, aktüelleme gelmeden veya siz bir dosyasıyla oynamadan bozulduysa bu usulü kullanabilirsiniz. Sistem Geri Yükleme nedir ve nasıl yapılır suallerinin yanıtlarını da hemen aktaralım.

windows 10 sistem geri yükleme

Sistem Geri Yükleme nedir?

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlar için Sistem Geri Yükleme hakikatinde bir zaman cihazı vazifesini üstleniyor. Sistemi sizin tanımladığınız bir tarihe geri götürüyor. Bu operasyonu yaptığınız tarih ile geri dönülen tarih arasında yapılan aktüellemeleri, program yüklemelerini veya sistem farklılıklarını geri alıyor. Şahsi dosyalarınız ise bu harekâttan etkilenmiyor ve aynı biçimde kalıyor. 

sistem geri yükleme noktası oluşturma

Sistem geri yükleme noktası nasıl oluşturulur?

Adım #1: Arama çubuğuna Geri yükleme noktası oluştur yazın ve çıkan neticeye tıklayın, Adım #2: Pencereden Sistem Gözetmesi sekmesine girin, Adım #3: Oluştur alternatifine tıklayın ve bir söyleme yazın, Adım #4: Tamam’a tıklayın.

Sistem geri yükleme noktası oluşturmak sanıldığından çok daha kolay bir biçimde yapılabiliyor. Olağan bir biçimde Sistem Geri Yükleme operasyonu yapmak istediğiniz zaman, Windows size otomatik bir tarih öneriyor. Ancak siz bu biçimde kendi yükleme noktalarınızı da oluşturabilirsiniz. Özellikle ileride sistem geri yükleme noktası yok kusurları ile karşılaşmamak için sık sık aktüelleme noktaları oluşturabilirsiniz.

sistem geri yükleme nasıl kullanılır

Sistem Geri Yükleme nasıl yapılır? Adım #1: Arama çubuğuna Geri yükleme noktası oluştur yazın ve çıkan neticeye tıklayın,

Adım #1: Pencereden Sistem Gözetmesi sekmesine girin, Adım #2: Sistem Geri Yükleme alternatifine tıklayın, Adım #3: Değişik bir yükleme noktası seç’i işaretleyin ve İleri’ye tıklayın, Adım #4: Öteki yükleme noktalarını göster alternatifini faal hale getirin, Adım #5: Geri dönmek istediğiniz tarihi seçin ve İleri’ye tıklayın, Adım #6: Son ve ardından Evet’e tıklayın.

Sistem Geri Yükleme komutu başladıktan sonra durdurulmuyor. Bu sebeple doğru noktayı seçtiğinizden veya bu operasyonu gerçekten yapmak istediğinizden emin olmalısınız. Ayrıca yukarıyadaki adımları takip ederek, sisteminizde yer alan tüm geri yükleme noktalarını görebilirsiniz. Harekât sayfasından Etkilenen programları tara alternatifi ile hangi programların harekât göreceğini de görebilirsiniz.

Sistem Geri Yükleme silinen dosyaları geri getirir mi?

windows 10 sistem geri yükleme dosya kurtarma

Sistem Geri Yükleme dosya kurtarma amacıyla da kullanılıyor. Ancak bunu yapabilmek için doğru noktada geri yükleme noktası oluşturmanız gerekiyor. Bu sebeple her şeyden evvel her ay kumpaslı olarak kendiniz manuel olarak Sistem Geri Yükleme noktası oluşturmalısınız. Bir dosya silinirse veya bozulursa, Sistem Geri Yükleme noktasına giderek geri getirebilirsiniz.

Windows 10’da silinen dosyaları geri getirmek için hakikatinde yedekleme kullanılıyor. Bilgisayarınızın otomatik olarak yaptığı yedeklemeler ile şahsi dosyalarınızı dilediğiniz zaman geri getirebiliyorsunuz. Sistem Geri Yükleme ise genellikle reyin, işletim sistemi ve programların dosyalarında alana gelebilecek meseleleri çözmek için kullanılıyor. Ancak yeniden de dosya getirmek için de kullanılabilir.

Sistem Geri Yükleme resimleri siler mi?

windows 10 silinen fotoğrafları geri getirme

Sistem Geri Yükleme hiçbir biçimde şahsi dosya veya resim silmiyor. Bu harekât bilgisayar ve programların dosyaları üzerinde tesirli oluyor. Başka Bir Deyişle bilgisayarınıza iki tarih arasında yüklediğiniz resimlerden müziklere kadar tüm şahsi dosyalarınız aynı biçimde kalmaya devam ediyor. Geri yükleme noktalarına dikkat ederseniz genellikle bir program yüklediğinizde veya Windows aktüelleştirmelerinde otomatik kayıt yaptığını görebilirsiniz.

Sistemdeki bozulmaları düzenleyen ve daha önceki haline getiren bir harekât. Bu sebeple şahsi bilgiler, dosyalar ile bir işi yok da diyebiliriz. Bu sebeple Windows 10 dosyalarında, reyin ve program dosyalarında bozulmalar hakikatleşirse gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Yalnızca operasyonu yaptığınız tarihten, geri gideceğiniz tarih arasındaki yeni program montajları siliniyor. Bu süreçteki programları yine kurmalısınız.

Windows 10, reyin veya programlarda alana gelebilecek meseleleri veya dosyalardaki bozuklukları bu harekât ile çözebilirsiniz. Dosya kurtarma için Windows Yedekleme kullanılsa da, yeniden seçilen geri yükleme noktaları arasından bazı silinen dosyalarınızı geri getirebilirsiniz. Kumpaslı olarak her ay sistemin doğru çalıştığı zamanlarda bir geri yükleme noktası oluşturmayı unutmayın.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı