Teknoloji Haberleri

Türk Astronomi Derneği, Evden Etkinlik Düzenleyenleri Ödüllendirecek

TAD Başkanı Prof. Dr. İbrahim Minik, yaptığı söylemede yeni tip koronavirüs ihtiyatları kapsamında insanların bugünlerde konutta kalmalarının gerekli olduğunu dile getirdi.

Minik, bu güçlü süreçte merakı olanların astronomiden ve bilimden uzaklaşmamaları için Beynelmilel Astronomi Birliği’nin IAU “Konuttan Çevirimiçi Astronomi Mükâfatları” aktifliği tertip ettiğini belirtti. Minik, internet üzerinde konuttan katılım sağlanacak cümbüşlü, eğitici ve çekici faalliklerin mükâfatlandırılacağını ifade etti.

Kampanya ile alakalı ayrıntı veren Minik, organizasyonun TAD’ın aza ve Türkiye temsilcisi olduğu IAU’nun Astronomi Bilim-Cemiyet Büroyu tarafından yürütüldüğünü kaydoldu.

Müsabakanın “En Yaratıcı Faallik”, “En İyi Aile Aktifliği”, “En Zaferli Çevrimiçi Faallik”, “En Çok Faallik Tertip Eden Grup”, “Kitlesel Katılım” olmak üzere 5 kategoride hakikatleştirileceğini söyleyen Minik, şunları kaydoldu:

“Beynelmilel Astronomi Birliği, bilim, cemiyet uzmanlarının, eğitimcilerin, acemi ve profesyonel astronomların ve astronomi meraklılarının internet üzerinden astronomi aktiflikleri yürütmelerini ve katılmalarını istiyor. Her seviyeden tecrübeye sahip astronomi meraklıları etraflarıyla internet üzerinden bağlı kalabilecekleri faallik tertip etmeye davet ediliyor. Bu faallikler bir bireyin teleskobundan yapacağı bir yayın, sanal buluşmalar, planetaryum gösterimleri, çevrimiçi astronomi müsabakaları gibi faallikler olabilir. Müsabakada, birincilik mükâfatı her kategoride 600 avro, her kategoride ikincilik mükâfatı ise 300 avro. Her kategoride ilk 10′ a girenlere IAU’nun astronomi bilim, cemiyet, eğitim mecmuası Capital Journal’ın basılı haline 4 senelik azalık verilecek. Ayrıca faallik tertip eden herkese katılım sertifikası verilecek.”

Prof. Dr. Minik, faalliklerin 1 Nisan-31 Temmuz tarihlerinde yapılması gerektiğini ayrıca belirtti.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı