Teknoloji Haberleri

TSK Envanterinde Yer Alan 60 Yıllık ‘Herküller’e Yeni Nesil Teknoloji Takviyesi

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından uzun seneler bir hayli vazifede kullanılan ve dünya havacılık literatüründe “Herkül” olarak öğrenilen C-130’lar, “Erciyes Modernizasyon” isminde “Aviyonik Modernizasyon Programı” ile son model teknolojiyle donatılıyor.

2. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde uygulanan modernizasyonla yeni sistemler kazandırılan C-130’dan 19 adet bulunuyor. Türk mühendis ve teknisyenlerin imzasını taşıyan modernizasyonda, kaptanların uçağı daha faal ve tehlikesiz uçurmasını sağlamak kastediliyor.

Takribî 60 senelik uçakları, 2. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü’nün “Erciyes Modernizasyon” programı ile son model teknolojiye kavuşturup yeni uçak alımlarının önüne geçilmesiyle ülke ekonomisine katkıda bulunuyor.

C-130’ların Hava Güçleri Komutanlığının stokunda bulunan esas kargo uçaklarının başında geldiğini söyleyen Fabrika Seviyesi Bakım ve Tadilat Müdürü Hava Mühendis Yarbay Süleyman Erbil, şunları ilave etti: “Stokumuzda bulunan tüm C-130 uçakların ambar seviyesi bakımları 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü mesullüğündedir. Bu uçakların bakımları her 6 senede bir bizim kuruluşlarımızda yapılmaktadır. Bakımlar takribî 120 iş gününde bitirilmekte ancak uçağın gidişatına göre 6 ay ila 1 sene de sürebilmektedir.”

“Uçaklara A400M’e Yakın Beceri Kazandırılmaktadır”

Uçağın üreticisi olan Lockheed Martin işletmesinin yetkili bakım merkezlerinden biri olduklarını söyleyen Erbil, dünyadaki 13 bakım merkezinin en başında geldiklerini söyledi.

Erbil, C-130‘lara standart bakımlara ilave olarak modernizasyonun da uygulanıldığını belirtip, şunları ilave etti:

“Erciyes Modernizasyon, beynelmilel havacılık lüzumları olan tüm aygıtları, tüm ‘LRU’ları elektronik birim içeren bir bakım biçimidir. Bu modernizasyon, uçağımıza yalnızca bir bakım değil, aynı zamanda beynelmilel standartlarda tertemiz marifetler kazandırmaktadır. Bu beceri tamamen Türk mühendislerimizce yapılan, TUSAŞ tarafından planlanmış bir modernizasyon. Bu modernizasyon sırasında bakım da yapılmaktadır.

Mevzubahisi Erciyes Modernizasyonu’nda uçağa 17 kmye yakın yeni kablo döşenmektedir. Bunun yanı gizeme takribî 1 milyon satırın üzerinde yazılım yazılmış ve gerektiğinde ilave edilmektedir. İhtiyarlayan sınıfta olan uçaklarımıza, bakım onarım sayesinde stoka yeni giren A400M’e yakın bir beceri kazandırılmaktadır.”

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı