Teknoloji Haberleri

TikTok, Dünya Genelinde 2 Milyar İndirmeyi Geçti

Ülkemizde de genç kitle tarafından büyük bir sıklıkla kullanılan TikTok, koronavirüs pandemisiyle beraber daha fazla kullanıcıya erişmeye başladı. Dünyanın en yaygın video paylaşım uygulamalarından biri olan TikTok’un, küresel uygulama ve Douyin adlı Çince versiyonunun Google Play Store ve Apple App Store’da toplam indirme rakamının 2 milyarı geçtiği bildirildi.

Mobil uygulamalar mevzusunda bilgiler paylaşan SensorTower’ın paylaştığı bilgilere göre TikTok, 2020’nin ilk çeyreğinde 315 milyon indirme rakamıyla en çok indirilen uygulama oldu. Dünya genelinde büyük tenkitlere maruz kalmasına karşın süratli yükselişini sürdüren uygulamayı son çeyrekte 250 milyon indirmeyle WhatsApp takip ediyor. 

SensorTower’ın yaptığı araştırmaya göre Android geliştiricisi Google’ın Gmail, YouTube gibi uygulamaları 5 milyardan fazla indirildi. Elbette bu uygulamaların her Android aygıtına standart olarak ilave edilmesi indirmelerde ehemmiyetli rol oynuyor. TikTok ise tüm bunlardan bağımsız olarak kullanıcıların kendi isteğiyle telefonlarına kurduğu bir uygulama. Yalnızca 5 ay içerisinde 1,5 milyardan 2 milyar kullanıcıya çıkan uygulama, özellikle karantina günlerinde konutlarında kalan kullanıcıların daha fazla sosyal platformlara akın ettiğini gösteriyor. 

TikTok’un kazancı da çoğalıyor 

TikTok’un yeni kullanıcılar kazanması, uygulamanın sahibi ByteDance’in de daha fazla kazanç elde etmesini sağlıyor. İşletme 5 ay evvel 175 milyon dolar kazanırken, şu anda takribî 456,7 milyon dolar kazanç elde etti. Bu kazancın takribî yüzde 72,3’ü Çin’de hakikatleşirken 86,5 milyon doları Amerika Birleşik Devletleri’den geldi. SensorTower’da bir stratejist olan Craig Chapple, TikTok’un kazandığı kullanıcı rakamlarının tamamen organik olmadığını, ancak COVID-19 salgınının bu süreçte daha fazla şahsı uygulamaya sürüklediğini söyledi. 

Uygulamanın en çok kullanıldığı yerler ise iki büyük pazar. Kendi mahallî pazarı Çin’de büyük bir zaferle indirilen TikTok, dünyanın bir değişik büyük pazarı Hindistan’da da 611 milyon kere indirildi. Ayrıca işletmenin indirmelerinin yüzde 75,5’i Google Play Store üzerinden hakikatleşmiş vaziyette. Kullanıcı rakamı Android üzerinde olsa da işletme kazancı iOS platformundan kazanıyor. TikTok’un kazancının 456 milyon doları Apple kullanıcılarından geldi. 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı