Teknoloji Haberleri

Starlink Uyduları Bu Kez de Mersin Semalarında Görüldü

Dünyanın popüler teşebbüsçülerinden bir tanesi olan Elon Musk, geride vazgeçtiğimiz senelerde çok ehemmiyetli projelere imzalaydı. Bir yandan Tesla ile elektrik motorlu arabaları popüler haline getiren Musk, öteki yandan da uzay taşımacılığı ve uydu üzerinden internet projesini Starlink ortaya koydu. Musk’ın projeleri, pek çok birey tarafından hala bir hayal gibi görünüyor olsa da Tesla ve SpaceX, projeler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

SpaceX’in Starlink projesi, tüm insanlara uydu üzerinden internet sağlamayı amaçlıyor. Elon Musk’ın bir hayli umutlu olduğu bu proje için çalışmalar, uzunca bir vakittir sürdürülüyor. SpaceX, bu proje için toplamda 300 uyduyu uzaya gönderdi dahi. 60’arlı gruplar halinde uzaya sevk edilen uydular, kümeler halinde dünyanın etrafında tur atıyor. Proje bitirildiğinde, dünyanın etrafı tamamen bu uydular ile kaplanmış olacak.

Starlink

Starlink uydularının bir vakittir semanda oluşu, zaman zaman haberlerimize de mevzu oluyor. Bunun sebebi ise projeden haberi olmayan bireylerin semana baktıklarında net bir biçimde gördükleri Starlink uydularını UFO sanmaları. Hatta geçtiğimiz günlerde Tekirdağ ve Kırklareli’de görülen Starlink uyduları da UFO sanılmış ve insanların panik olmalarına yol açmıştı. Starlink uyduları şimdi de Mersin semalarını kollandı.

Mersin’de görüntülenen Starlink uygularının bir resmi

Mersin

Mersinliler dün akşam, saat 20:26 haysiyetiyle Starlink uydularını görme ihtimali tuttular. Toros Dağları’nın üzerinde ortaya çıkan uydular, Akdeniz’in uçsuz bucaksız semalarında kayboldu. Üryan gözle izlenebilen bu etkileyici vaka, rastgele bir paniğe neden olmadı ve UFO olarak açıklanmadı. Mersinliler, takribî 5 dakika süresince bu uyduların geçişini izleme talihi tuttular.

Mersin

Starlink’in uydu üzerinden internet projesinin hala çok fazla zamana lüzumu var. Ancak bu süreçte SpaceX‘teki uzmanların yanı gizeme sıradan insanlar da Starlink projesinin coşkusuna ortak olmuş olacaklar. Zira SpaceX, 2027 senesinde uzaya 12 bin uydu yollamış olmayı tasarlıyor. Şayet sizler de bu sürece ortak olmak ve Starlink uydularının geçtiği yerleri takip etmek isterseniz, burada bulunan haberimize erişerek mevzuyla alakalı bilgi alabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı