Teknoloji Haberleri

SpaceX’in 4. Starship Prototipi Dondurucu Testinden Sağlam Çıktı

SpaceX’in yeni jenerasyon uzay vasıtayı Starship’in üçüncü prototipi, geride vazgeçtiğimiz haftalarda işletmenin Texas’taki test merkezinde yapılan tazyik testi sırasında dağılınmıştı. Süper soğuk roket yakıtıyla doldurulan test vasıtayı evvel yıkılmış, ardından parçalara bölmüştü.

Son olarak 4. prototipi testten geçiren Elon Musk’ın firmayı, bu kere istediğini aldı. Vasıta, Teksas eyaletindeki Boca Chica kuruluşunda reelleştirilen dondurucu testinden zaferli bir biçimde çıktı. Bu büyüme, SpaceX için son derece ehemmiyetli çünkü evvelki prototiplerde istenilen netice alınamamıştı. Bu büyüme, büyük ihtimalle yakın gelecekte bir test uçuşu için taban hazırlayacak.

Starship’in 4. prototipi bu kere testten zaferli çıktı:

Starship

Elon Musk, test ile alakalı Twitter hesabından paylaştığı videoda 4. prototipin testi geçtiğini duyurdu. Belirtmek gerekirse dondurucu testinin istenilen neticeyi vermesi, Starship’in uzaya hazırlık sürecinin son evresi değil. SpaceX mühendisleri tarafından geliştirilen raptor motoru prototipe monte edilecek ve motorun doğru çalışma işlevine sahip olmadığını görmek için bir dizi test asıllaştırılacak.

Raptor motoru, Starship için özel olarak geliştirildi. Elon Musk, mevzubahisi prototipte yalnızca bir motor kullanacaklarını belirtti. Bununla beraber işletme, gelecekteki prototiplerde daha fazla motor kullanmayı amaçlıyor. Raptor motor testinin zaferli olması hâlinde Starship’in 150 metre yükseğe havalanma ve yere bir tam hâlinde inebilme vaziyeti test edilecek. Bu arada SpaceX, bu hafta sonuna doğru Starship’te sabit ateşleme yapmayı amaçlıyor.

Starship, 150 metre havaya çıkmayı sınayacak:

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı