Teknoloji Haberleri

Son Dakika: YÖK, Sınav Süresinin Uzatılacağını Belirtti

Koronavirüs nedeniyle üniversite imtihanlarının tarihleri büyük bir meçhullük içerisine girmişti. Üniversiteye hazırlanan talebelerse üniversiteye hazırlık suallerinin dışında imtihanın nasıl yapılacağı ve nasıl bir imtihanın kendilerini beklediği gibi suallerle de başa çıkmak gidişatında kaldı.

26 Mart tarihinde yapılan YKS imtihan tarihi söylemesi neticesinde TYT ve AYT imtihanları sırasıyla 25 ve 26 Temmuz olarak tanımlanmış, tarihler ertelenmişti. Klasik koşullarda 20 Haziran’da reelleşmesi tasarlanan imtihanların ertelenmesi de talebelerin hazırlanması için muhakkak bir vakti talebelere tanımıştı ancak bu vaziyet, cumhurbaşkanının bugün yeni imtihan tarihi söylemeleriyle değişti.

İmtihan süresi uzatılacak, baraj puanı düşürülecek:

TYT

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün yaptığı söylemeyle beraber Yükseköğretim Müesseseleri Sınavı’nın 27-28 Haziran tarihlerinde hakikatleştireceğini belirtti. Bu söylemenin ardından Yükseköğretim Heyeti, imtihana ait yeni bir söyleme getirdi.

YÖK’ün yaptığı yeni söylemede “TYT imtihanında geçen sene verilen 135 dakikalık zaman, sadece bu sene için 30 dakika daha ilave zaman ile 165 dakikaya çıkarıldı” ifadelerine yer verildi. Yapılan farklılıklar sadece imtihan zamanıyla hudutlu kalmadı.

Sınav

YÖK, yaptığı söylemelerde lisans programlarını seçim edebilmek için alakalı puan cinsinde uygulanan 180 baraj puanı uygulamasının sadece bu yıla mahsus olmak üzere 170’e indirildiğini belirtti. Puan sisteminin değişmesinin yanı gizeme imtihanların Sağlık Bakanlığı ve Bilim Heyeti’nun görüşleri istikametinde, gözetici ihtiyatlar alınarak en uygun biçimde yapılacağı da aktarıldı.

Liselere Geçiş Sınavı’nın tarihi de tanımlandı

Cumhurbaşkanı kabine buluşmasının ardından eğitime müteveccih tanımlanan imtihan tarihleri arasında sadece üniversite imtihanları değil, aynı zamanda liseye geçiş imtihanlarına da yer verildi. Yapılan söylemelerde LGS’nin 20 Haziran, AÖS’ün de 14 Haziran‘da yapılacağı aktarıldı.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı