Teknoloji Haberleri

Sivil Havacılık Kurumu, 1200 TL Değerindeki İHA 01 Drone Lisansını Ücretsiz Yaptı

Teknolojinin getirdiği ehemmiyetli mahsullerden biri olan insansız hava vasıtaları, harcayıcılar tarafından da popüler hale geldi. Değişik içerikler kaydolup, bunları pek çok yerde paylaşabilme olanağı sunan droneları kullanabilmek için bazı koşullar bulunuyor. İnsansız hava vasıtaları, muhakkak bir azami kalkış ağırlığının üstünde olduğu zaman Sivil Havacılık Müesseseyi‘ndan lisans alınmasını gerektiriyor. 

Azami kalkış ağırlığı 500 gramdan yüksek olan vasıtaları kullanabilmek için İHA 01 lisansının alınması koşul koşuluyor. Bu lisans olmadan 500 gram ile 25 kg arasında ağırlığa sahip olan droneları kullanırken tutulan bireylere cezai yaptırımlar uygulanıyor. Ayrıca kent içi, insanların yoğunlukta olduğu yerlerde, girilmesi yasak olan bölgelerde askeriye gibi izinsiz drone uçuşu yapmak yasak. Bu bölgelerde uçuş yapabilmek için özel izin alınması gerekiyor.

İHA 01 Lisansı Nasıl Alınır?

Sivil Havacılık Müesseseyi, evvel 1200 liradan 480 liraya düşürdüğü İHA 01 lisansını şu an kısa zamanlığına fiyatsız hale getirdi.

Müracaat yapabilmek için iha.shgm.gov.tr adresine girerek kayıt oluşturulması gerekiyor. Daha sonra çıkış yapıp, kimlik bilginiz ve tanımladığınız parola ile tekerrürden giriş yapın. Sağ üst köşede bulunan Operasyonlar menüsünden İHA Kaptan Kayıt Müracaatı alternatifine tıklayın. Telefonunuza ve e-postanıza gelen parolaları girin. Lisans tipi olarak; İHA – 1 – Atletik / Acemi alternatifini seçin. Vesikalık fotoğrafınızı yükleyin. İmtihan ol alternatifine tıkladıktan sonra 20 suallik imtihana girin. İmtihanı galibiyetle geçtikten sonra takribî bir gün içinde imtihan neticesine göre onay veriliyor. Bu sayede azami kalkış ağırlığı 500 gram ile 25 kg olan droneları acemi bir biçimde uçurabilmek için lisans sahibi oluyorsunuz. 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı