Teknoloji Haberleri

OpenAI’nin Yeni Yapay Zekası, Sözleri ve Vokalleriyle Birlikte Bir Şarkı Oluşturabiliyor

Suni akıl alanında çalışma yapan OpenAI, geliştirdiği bir hayli suni akıl vasıtasının yanına bir yenisinin daha katıldığına söyledi. OpenAI’ın geliştirdiği Jukebox adlı suni akıl, vokal ve şarkı lafları ile beraber şarkı üretme marifeti ile bugün tanıtıldı. 

Jukebox, neredeyse her cinsten müzik cinsinin olduğu bir bilgi seti ile eğitildi. Bu büyük bilgi seti, Jukebox’un yapıtları üzerinde eğitim aldığı sanatçıların yaptıklarına çok eş yeni şarkılar üretebilmesini sağlıyor. 

OpenAI Jukebox

Fotoğraf yapabilen veya bir sanat yapıtının tarzını bir görüntüden değişiğine aktarabilen suni akıl uygulamaları gibi Jukebox da müziğin tarzını ve cinsini nasıl taklit edeceğini buluyor. Jukebox ayrıca belli şarkıcıların şarkılarının stillerini yine yaratmaya çalışıyor. 

Jukebox’un nasıl çalıştığını anlatan OpenAI takımı, suni aklın rock, hip-hop ve caz gibi müzik cinslerinde şarkılar üretebileceğini söylüyor. OpenAI takımı, Jukebox’un muhtelif çalgıların melodi, ritim ve uzun kompozisyonlarının yanında şarkıcıların stillerine göre seslerini de tutabildiğini söylüyor. 

Jukebox, OpenAI’ın müzik üreten ilk suni akıl uygulaması değil

OpenAI Jukebox

OpenAI birkaç yıldır suni akıl ile müzik üretmek için çalışıyor. Takım daha evvel MuseNet adlı suni akıl ile esas tonlar ve besteler elde edebilmişti. Ancak Jukebox, MuseNet’deri bir adım daha ileri giderek bestelerin yanı gizeme vokallerle de şarkı oluşturabiliyor. Bu biçimde çalışan başka bir suni akıl taşıtı henüz bulunmuyor. 

Jukebox için şu ana kadar yapılan müracaatların hepsi akademik seviyede kaldı. “Bilgisayar tarafından üretilmiş sahte şarkılar” adlı bir kategori olmadıkça Jukebox’un şarkılarına yaygın bir biçimde tesadüfmeyebiliriz. Zira Jukebox hala esas müzik yapısını takip etme maharetine sahip değil. Bu sebeple şarkıların nakarat gibi insanları tutan kısımları Jukebox’un ürettiği şarkılarda bulunmuyor. 

OpenAI, suni akıl alanında acayip bir teşebbüs ve aynı derecede acayip bir suni akıl taşıtı yayınlama usulü kullanıyor. OpenAI takımı ilk olarak acayip bir kullanım alanını ortaya koyuyor, daha sonra parametreleri artırarak yarattıkları modeli kuvvetlendiriyorlar. OpenAI, müzik üretebilen suni akıl alanında da eş bir usul izledi. İlk olarak beste yapabilen MuseNet’i geliştiren takım daha sonra şarkı lafı ve vokallerle şarkı yapabilen bir suni akıl olan Jukebox’u geliştirdi. Gelecekte belki de şarkıcıların yaptığı şarkılardan parçalaması çok güç şarkılar yaratabilen bir suni akıl ile karşılaşabiliriz.

Jukebox’un ürettiği şarkılar da yayınlandı

Jukebox

Jukebox’la şu anda şarkı yapmak oldukça uzun bir zaman alıyor. Jukebox’la 1 dakikalık bir şarkı yapmak takribî 9 saat sürüyor. Bu da süreci oldukça uzun hale getiriyor. Ancak müddet ne kadar uzun olursa olsun Jukebox oldukça eforlu bir suni akıl olarak karşımıza çıkıyor. 

Bu kadar anlattıktan sonra Jukebox ile yapılan şarkıları merak etmiş olabilirsiniz. OpenAI, Jukebox’la yapılan şarkıların bir kısmını yayınladı. Dinlemek isterseniz Jukebox’un yaptığı şarkılara buradaki iletişimden erişebilirsiniz. Meraklıları, Jukebox’un kaynak kodlarına da buradaki iletişimden erişebilir. 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı