Teknoloji Haberleri

Netflix Dizisi Atiye, Hak İhlali İddiasıyla Mahkemelik Oldu

Resmi olarak Aralık 2018’de raflardaki yerini alan Dünyanın Uyanışı adlı kitabın yazarı olan Şengül Boybaş, kitabından esinlenerek oluşturulan ve ekranlara taşınan, Netflix dizisi Atiye’nin ön jeneriğinde, fragman, afiş gibi tanıtımlarında eserine ve ismine yer verilmediği gerekçesiyle yapımcı şirket olan OG Prodüksiyon’a açtı.

“Şengül Boybaş, dizi ekibinin katıldığı hiçbir organizasyona çağrılmamıştır. Verilen demeçlerde de Boybaş’ın ve eserinin adı anılmamıştır. Hak ihlalinin devamı halinde dizinin ikinci ve üçüncü sezonunun yayınının durdurulmasına yönelik tedbir kararı istiyoruz” ifadelerinin yer aldığı dava dilekçesi,İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne sunuldu.

atiye

Atiye’nin konusu neydi?

Netflix Orijinal’in Hakan: Muhafız’ın ardından Türkiye’deki ikinci dizisi olan Atiye, aslında bir ressam olan diziyle aynı isimli baş karakterin yıllardır ‘nedensizce’ çizmekte olduğu bir şekli binlerce yıllık arkeolojik kalıntılarda görmesinin ardından girdiği macerayı ve başına gelen mistik ve doğaüstü olayları konu alıyor.

Şengül Boybaş’ın dava açmış olduğu OG Prodüksiyon tarafından hayata geçirilen yapımın baş rollerinde ise Beren Saat, Melisa Şenolsun, Metin Akdülger ve Mehmet Günsür gibi ünlü isimler yer alıyordu. Aralık 2019 itibarıyla yayınlanan Atiye’yi hala izlememiş olan Netflix aboneleri, dizinin resmi Netflix sayfasına buradan erişebilirler.

Atiye fragman

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı