Teknoloji Haberleri

Microsoft Visual Studio Nedir, Ne İşe Yarar?

Kullanım alanı epey fazla olan bu programın ismini çok sık duymuşsunuzdur, ancak işin mutfağında olmayanların pek de öğrenmediği istikametlerini sizin için ele aldık. Programın esas özelliklerinden tutun, kullanıcı açısından hangi işlevlerde kullanılabileceğine dair bilgileri sizlere aktardık. Microsoft Visual Studio programı nedir ve ne işimize bereket? 

Windows’un geliştirdiği ve sektörde yeri sağlam olan bu program, senelerden beridir kullanıcılarına değişik versiyonlarda hizmet vermektedir. Programı senelerdir sektörde bu kadar kullanışlı hale getiren özellikleri ana hatlarıyla beraber sizlere sunuyoruz.

visual studio görüntü

Microsoft Visual Studio nedir?

Microsoft Visual Studio, Windows için IDE başka bir deyişle entegre bir geliştirme civarıdır. Visual Studio, Microsoft Windows, Windows Mobil, Windows CE, .NET Framework, .NET Compact Framework ve Microsoft Silverlight tarafından desteklenen tüm platformlar için idarenen kod ile beraber mahallî kod ve web siteleri, web uygulamaları ve web hizmetleriyle alakalı kodlar yazmak için kullanışlı bir programdır.

Bu programı bu kadar özel kılan ve kullanıcılar için seçim nedeni olma sebebiyse kullanıcılarına kod tertip edici, kusur ayıklayıcı, GUI tasarım vasıtayı ve veritabanı şeması tasarımı alternatifi, revizyon hakimiyet sistemi gibi muhtelif özellikler sunmasından kaynaklıdır.

Aynı zamanda Microsoft Visual Studio’nun hem fiyatsız bir “topluluk” hem de fiyatlı bir “ticari” versiyonu mevcuttur. Fiyatsız olması da kullanıcıların bu civara basit erişebilmesi ismine ehemmiyetli bir etmendir. Yazılım işlerinin mutfağında olanların yaşamının bir kısmında ya da tamamında yer edinmiş bu programın geçmişi 1995 senesine katlanmakla beraber aktüel versiyonu 2019 senesinde imalcisi Windows tarafından kullanıcılara sunulmuştur.

visual studio

Microsoft Visual Studio programı kullanıcılarına ne sağlıyor?

Entegre geliştirme civarıIDE olan Microsoft Visual Studio kullanıcılara 3 cinsli hizmet tanımaktadır; SVsSolution, proje ve çözümleri numaralandırma özelliği sağlar; SVsUIShell, pencereleme ve UI işlevselliği sağlar.Son özellik olan SVsShell ise VSPackages kaydı ile ilgilenir. Programın mimarisi bu biçimde oluşturulmuştur.

visual studio

Dil hizmetleri ismindeki bir VSPackage kullanarak programlama dilleri için dayanak ilave edilmiştir. Dil hizmeti, muhtelif arayüzleri tarifler ve bu sayede VSPackage uygulamaları, muhtelif fonksyonlara dayanak ilave edebilir.

Bahsedilen biçimde ilave edilen işlevler; sözdizimi renklendirme, tabir bitirme, parantez, eşleşen, parametre bilgileri, aza listeleri ve arka tasarı derleme ve kusur işaretleri olarak bulunmaktadır.

Microsoft Visual Studio, yerleşik rastgele bir kaynak teftişi dayanağı kapsamaz ancak IDE Entegre Geliştirme Civarı ile entegre etmek için kaynak teftiş sistemlerine iki opsiyonlu bir yol sunar. Kaynak Hakimiyeti VSPackage kendi özelleştirilmiş kullanıcı arayüzünü sağlayabilir.

visual studio

Buna karşılık, standart bir Visual Studio kullanıcı arayüzü ile MSSCCI Microsoft Source Code Control Interface kullanarak bir kaynak teftişi eklentisi, muhtelif kaynak teftişi işlevselliğini uygulamak için kullanılan işlev kümesi sağlar. Bu opsiyon da biz kullanıcılar açısından Microsoft’un hanesine yazılacak bir artı puan demek olabilir.

Microsoft Visual Studio’nun esas özellikleri nelerdir?

Tesirli tertip etme ve kusur ayıklama Debugger: 

Muhtelif cinslere, işlev tasvirlerine dayalı bir uslu kod bitirmeleri olan IntelliSense ile üretkenliği çoğaldırabilme yapabilmekte ve ”Tasvire Git”, “Tüm Müracaatları Bul” gibi özelliklerle de büyük kod tabanlarında rahatlıkla dolaşabilme alternatifi tertip etmenin basitliği açısından iyi olmakla birlikte kesme noktalarını, bütün çağrı istifini ve etkileşimli bir konsol kullandığı için düzenleyeciden kod üzerinde kusur ayıklamak son derece kolay halde hakikatleşir.

visual studio debug    

Suratlarca programlama dili için dayanak:

Visual Studio Code, başlıca programlama dillerinin tümünü takviyeler. JavaScript, TypeScript, CSS ve HTML gibi sık kullanılan web tabanlı diller ve Visual Studio marketinden elde edilen zengin uzantılar öbür suratlarca programlama dili için bitirilme, lint uygulama, kusur ayıklama ve yine tertip etme dayanağı sunar. Bir Hayli programlama dilini desteklemesiyle de az evvel okuduğunuz tüm işlevselliklerini dolaysız olarak gözetmektedir.

Tasarımcı Designer:

Visual Studio uygulamaları, kullanıcılarına arayüzlerini geliştirmek ve dayanakçı olmak ismine birtakım görsel tasarım vasıtayı sağlamaktadır. Bu taşıtlar şunlardır; Windows Form Tasarımcısı Windows Form Designer, WPF Tasarımcısı WPF Designer, Web Tasarımcısı/Geliştiricisi Web Designer/Development, Sınıf Tasarımcısı Class Designer, Bilgi Tasarımcısı Data Designer, Eşleştirme Tasarımcısı Mapping Designer.

visual studio

Genişletilebilirlik:

Visual Studio, kullanıcılarına programın işlevselliğini çoğaldırmak ismine kodlarını Visual Studio uzantılaryla yazmalarına imkân tanır. Bu uzantılar, Visual Studio’ya “takılır” “plug into” ve onun işlevselliğini genişletmeyi maksatlar. Bu uzantıları; makrolar, eklentiler ve koliler biçiminde görebiliriz.

Makrolar, geliştiricilerin kayıt, yine oynatma ve dağıtma için programatik olarak kaydolması için yinelenebilir vazife ve operasyonları temsil eder fakat makrolar, yeni komutları kullanamaz ve taşıt pencereleri oluşturamazlar. Eklentiler, Visual Studio nesne modeline ulaşım sağlar ve IDE vasıtaları ile etkileşim için kullanılır.

 visual studio

Sizin için hazırladığımız fiyatsız Microsoft Visual Studio eğitimleri isimli haberimize gitmek için tıklayınız. 

Microsoft Visual Studio programının desteklediği mahsuller nelerdir? 

Visual Studio; .NET tabanını takviyeler. Hem programlama dilleri ve kodların derlenip ve açıklandıktan sonra çalıştırılabilir dosya oluşturulması için hem de ASP.NET gibi üst seviye teknolojileri kullanarak projeler üretilmesine imkân sağlar. Bu bağlamda Microsoft Visual Studio kullanıcılarına alttaki dillerde proje üretme ihtimali sağlar;

 Microsoft Visual C++  Microsoft Visual C#  Microsoft Visual Basic  Microsoft Visual Web Geliştirici Microsoft Visual Web Designer  Team Foundation Server   C,   C++  C++.NET,  Visual Basic.NET  JavaScript  TypeScript  CSS   HTML

visual studio

Sizin için derlediğimiz bu bilgilerin yanısıra; Visual Studio Cookbook, Murach’s ASP.NET Core MVC, Programming with Visual Studio isimli kaynaklardan yabancı eğitmenlerin, Visual Studio üzerinden ve ASP.NET, C++, Fortran, Python, C# ve daha fazla programlama dilini değişik entegrasyonlarla bilebilirsiniz.

Microsoft Visual Studio 2020 indir:

Microsoft Visual Studio 2020 versiyonu henüz kullanıma sunulmadı. Ancak en aktüel versiyon olan Visual Studio 2019’u buradaki fotoğrafı internet sitesi üzerinden indirebilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı