Teknoloji Haberleri

Maske Takıyormuş Gibi Görünen Bir Asteroid, Yarın Dünya’nın Yakınından Geçecek

Porto Riko’daki Arecibo Gözlemevi’nde 300 metrelik radyo teleskobuyla 18 Nisan’da çekilen bir radar görüntüsünde yer alan asteroid, dünyamızın şu anda bir salgınla gayret ettiğini ‘biliyor’ gibi görünüyor. Bu düşünceye kapılmamızın sebebiyse asteroidin ucundaki tepeler sebebiyle maske takıyormuş gibi görünmesi.

İlk defa 24 Temmuz 1998’de Hawaii’deki Haleakala Gözlemevi’ndeki gök bilimciler tarafından keşfedilen bu asteroid, yarın saatte 31.319 km süratle seyyaremizin 6,3 milyon km yakınından geçiş yapacak. Gök bilimciler, 1,9 km genişliğinde olduğu hipotez edilen asteroidin bu yakın geçişinin tehlikesiz olacağını söylüyor.

‘Asteroid, ucunda bulunan tepeler sebebiyle maske takıyormuş gibi görünüyor’

Asteroid

Asteroidin neden maske takıyor gibi göründüğüne değinen Arecibo Gözlemevi’nden Anne Virrki, buna neden olan şeyin asteroidin ucunda bulunan tepeler ve sırtlar gibi ufak ölçekli topografik özellikler olduğunu söyledi. Bugüne kadar tespit edilen en parlak ve en büyük asteroidlerden biri olan 1998 OR 2’nin bütün de böyle bir yarıyılda maske takıyormuş gibi görünmesi gerçekten acayip.

NASA’nın Dünya’ya Yakın Cisim Araştırmaları Merkezi’ne göre 1998 OR2 ismi verilen bu asteroid, 29 Nisan Çarşamba Türkiye saatiyle 12.56’da Dünya’ya en yakın geçişini yapacak. Dev asteroid, yeryüzüne en yakın olacağı konumda uydumuz Ay’dan takribî olarak 16 kat daha uzakta bulunacak; bir başka deyişle seyyaremiz için rastgele bir risk talep etmeyecek.

NASA standartlarına göre Dünya’ya 7,5 milyon km ve altı uzaklıkta süratli hareket eden rastgele bir nesne, ‘potansiyel olarak riskli’ kabul edilse de bu asteroidin seyyaremiz için rastgele bir tehlike oluşturmadığı, Avrupa Uzay Ajansı’nın ESA sitesindeki alakalı sayfada yer alıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı