Teknoloji Haberleri

Mars’tan Gelen Bir Göktaşında Yaşama Kanıt Olabilecek Bir Molekül Keşfedildi

Şu an devasa bir çöl olan Mars, geçmişte hayatı destekleyen bir seyyare olabilir. Bilim insanları, Kızıl Seyyare’in yaradılışının ardından bir müddet hayata konut sahipliği yapmış olabileceğini düşünüyorlar. Bu sebeple Mars’ta, öğrenilen tam hayat formları için lüzumlu element olan azot atomunun varlığı aranıyor. 

Mars’ta hayata delil bulunması incelenmesi çalışmalarının bir kısmı da Dünya’da yapılıyor. Mars’tan Dünya’ya gelen göktaşları, Kızıl Seyyare’deki organik maddelerin işaretlerini taşıyor olabilecekleri için bilim insanları tarafından titizlikle tahlil ediliyor. 

Tokyo Teknoloji Enstitüsü’nden kimyacı Atsuko Kobayashi, Güneş Sistemi’nin erken yarıyıllarında Mars’ın büyük olasılıkla karbon zengini meteorlar, kuyruklu yıldızlar ve toz partikülleri tarafından organik madde yağmuruna yakalanmış olabileceğini söylüyor. Kobayashi, bu organik maddenin bir kısmının tuzlu suda çözülmüş ve karbonatların içinde kalmış olabileceğini belirtiyor. 

Çok daha önceki zamanlarda Mars’ta bir azot döngüsü bulunuyor olabilir

ALH84001

Azot taşıyan organik maddelerin Mars’ta nasıl ortaya çıkmış olabileceğine dair hipotezler olmasına karşın henüz bir delil elde edilemedi. Buna karşın Mars’ın bir zamanlar Dünya gibi hayata sahip olduğu tam bilim insanları tarafından kabul ediliyor. Organik maddelere dair bulunan ispatlar, Mars’ta bir zamanlar azot döngüsünün olabileceğini de gösteriyor. 

Bilim insanların tahlil yaptıkları ALH84001 olarak adlandırılan göktaşı, 4 milyar sene evvel Mars’a çarpan bir göktaşı tarafından yüzeyden koparıldı ve 16 milyon sene evvel başka bir meteorun çarpması ile ALH84001 Mars’ın yer çekiminden tamamen dağıldı.

ALH84001

Dünya’ya vahşice 13.000 sene evvel düştüğü düşünülen göktaşı 1984 senesinde bilim insanları tarafından Antarktika’nın Allan Tepeleri’nde keşfedildi. ALH84001, keşfedildiği günden bu yana bilim dünyasında şöhretli bir fenomen olmaya devam etti. 

Takribî 4 milyar yaşında olan göktaşı üzerinde çalışma yapan bilim insanlarının bir kısmı, göktaşı üzerinde bakteri eşi mikrobiyal fosiller bulduklarını iddia ettiler. Ancak daha sonra yapılan çalışmalar bilim insanlarının bakteri fosili olduğunu düşündükleri şeylerin biyolojik madde olmadığını ortaya çıkardı. 

4 milyar yaşındaki göktaşı üzerinde organik moleküller bulundu

ALH84001

Tokyo Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanlarının ALH84001 misalleri üzerinde yaptıkları yeni bir tahlil, göktaşında organik madde viraneleri olduğunu gösteriyor. Bilim insanları, tahlilleri sırasında Mars’ta bulunmuş olabilecek tuzlu bir akışkandan gelmiş gibi görünen turuncu renkli karbonat malzemeleri keşfettiler. 

Mars’tan gelen göktaşları, Kızıl Seyyare’in tarihi hakkında ehemmiyetli bilgiler sunuyor. Ancak göktaşları üzerinde bulunan ipuçlarının ne kadarının göktaşı tarafından Dünya’ya getirildiği ne kadarının Dünya’dan kaynaklandığını bulmak, oldukça güç oluyor. 

Göktaşları üzerindeki maddelerin ayrıştırılması operasyonu olan karasal kontaminasyon, geçmişte ciddi bir mesele yaratmış olmasına karşın yeni teknolojiler bu harekâtın emin hale gelmesini sağladı. Bu sebeple bilim insanları, ALH84001 üzerinde keşfettikleri azot kapsayan maddelerin büyük ihtimalle Mars’tan geldiğini düşünüyorlar. 

ALH84001

Bilim insanları bu kanıya varmak için göktaşının çevresinde bulunan magmatik kayaçların misallerini de araştırdı. Kayaç misallerinde yapılan tahlilde azot bulunmaması bilim insanlarına organik moleküllerin göktaşı karbonatından kaynaklandığını düşündürüyor. 

Göktaşında takribî 4 milyar sene süresince hapsolmuş ve uzayda korunmuş olan organik moleküller, doğru fırsatlar göz önüne alındığında hayat için mümkün ispatların bazen ne kadar müddet yaşamda kalabileceğini gösteriyor.

ALH84001

NASA’nın Curiosity aracı da Mars’taki bazı organik bileşiklerde azot tespit ederken bilim insanlarının Dünya’da uyguladıkları tüm bu teknikler, milyonlarca km uzaktan uygulanmaya çalışılıyor. Ancak yapılan incelemelerin doğrulanmasının yapılması şu evrede oldukça güç görünüyor. 

Curiosity, Mars’ta hayatın kaynaklarını aramaya devam ederken Dünya’daki göktaşları üzerinde yapılmaya devam edilen çalışmalar Mars’ta geçmişte varolmuş olabilecek hayatın delillerinin seçeneklerini sağlayabilir. Bu seçenek ispatlar, bilim insanlarının Mars’ın tarihini Kızıl Seyyare’e gitmeden ortaya çıkarmasını uzun bir zamanda sağlayabilir.  

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı