Teknoloji Haberleri

Mars’ta 3,7 Milyar Yıl Önce Nehirlerin Olduğu Keşfedildi

Tahlilciler, Mars’taki kayaların bir kısmını araştırmak ve seyyarenin yüzeyinde hangi yarıyılda su olduğunu tanımlamak için birtakım görüntülere müracaat etti. Neticeleri Nature’da yayınlanan çalışmaya göre yeni ve son derece detaylı görüntüler, bilim insanlarının seyyarenin ‘kayalarını’ okumasına ve nehirlerin 3,7 milyar sene evvel var olduğuna dair ilk delilleri bulmasına imkân tanıdı.

Görüntü ve bilgilerden yola çıkan bilim insanları, suyun 100 bin sene süresince seyyare yüzeyinde varlığını sürdürdüğünü tanımladı. Analistlerin kullandığı görüntü ve topografya, Mars Reconnaissance Orbiter uzay taşıtının HiRISE kamerası tarafından kaydolundu. Bu sayede kızıl seyyarenin güney yarımküresindeki bir krater incelendi.

Mars, milyarlarca sene evvel derelere konut sahipliği yaptı:

mars yüzeyi

İtalya’daki Beynelmilel Seyyare Bilimleri Araştırma Mektebi’ndan Francesco Salese, kayalara işaret ederek “Bu, bir gazete okumak gibi değil ama son derece yüksek çözünürlüklü görüntüler kayaları uçurumun çok yakınında duruyormuş gibi ‘okumamıza’ izin verdi” ifadelerini kullandı.

Bilim insanlarının uzun zamandır üzerinde çalıştığı krater, Güneş sistemindeki en büyük kraterlerden biri olarak öne çıkıyor. Öyle ki kraterin uzunluğu takribî 9 km. Görüntülerde, kayada büyük bir gölün, metrelerce derinlikte olduğu belirtilen nehirlerin, deltaların ve kanalların izleri görülebiliyor.

Kızıl seyyarede 3,7 milyar sene evvelki ırmakların izleri:

mars yüzeyi

Nehirlerin bazı güzergahlardan Dünya’dakilere eş olduğu ifade edilirken tahlilciler, Mars’taki mevzubahisi ırmakların Ren Nehri’ne ya da İtalya’nın kuzeyindeki derelere eş biçimde kumsal oluşturarak su yolunu aralıksız değiştirdiğini kaydoldu.

Kızıl seyyaredeki suyun, yeryüzündeki yağmur gibi hava vakalarından kaynaklandığı düşünülüyor. Mars’ta daha evvel su bulunduğuna dair yapılan bulgularla birlikte bu büyüme de milyarlarca sene evvel seyyarenin yüzeyinde ehemmiyetli ölçüde suyun yer aldığını gösteriyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı