Teknoloji Haberleri

Kütlesinin %80’i Dışkıdan Oluşan Bir Kertenkele Bulundu

Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde geçtiğimiz günlerde çok garip bir canlıya tesadüfüldü. Eyalete bağlı Cocoa Beach şehrindeki bir pizzacıya yakın konumda analistler tarafından oldukça kilolu bir hayvan bulundu. Bu hayvan, muhtemelen aşırısıyla yağ harcayarak bu hâle gelen kıvırcık kuyruklu kertenkeleydi.

Pizzacıya yakın bölgede kazara bulunan bu kertenkelenin sadece 5 santimetre olarak ölçülen gövdesi, neredeyse tamamen küre biçimine bürünmüştü. Kertenkeleyi araştıran analistlerse kertenkelenin biçiminin sebebini bulmayı muvaffak oldu. Buna göre kertenkele, içinde bulunan dışkıdan dolayı bu kadar kiloluydu.

Kütlesinin %80’i dışkıdan oluşuyordu:

kertenkele

Analistlerin pizzacıda buldukları kilolu kertenkele üzerinde yaptıkları çalışmaya göre kertenkelenin içinde bulunan dışkı o kadar büyüktü ki kertenkelenin beden kütlesinin %80’ini oluşturuyordu. Minik hayvanın içinde biriken dışkı toplamda 22 gram ağırlığa denk geliyordu. Dışkı, golf topu büyüklüğünde bir şey yutulmuş gibi bir görüntü veriyordu.

Kertenkele, bir anlamda yeni bir rekor kırdı. Kertenkele, daha evvel bir pitonun elinde bulunan hazmedilmiş yemeğin bedene oranı rekorunu kırmayı muvaffak oldu. Üstelik kertenkelenin elde ettiği rekor, daha evvel rekorun sahibi olan pitondan 6 kat daha fazlaydı.

kertenkele

Tespitlere göre kertenkele, yağla kaplı kumda bulunan haşerelerle besleniyordu. Netice olarak kertenkelenin bedenine giren yağ, hayvanın bedeninde birikmişti. Analistler, kertenkele artık hiçbir gıdayı hazmedemeyecek vaziyete geldiğinden kertenkeleye ötanazi uygulamaya karar verdiler.

Kertenkele içinde bulunan dışkı o kadar büyük bir hâle gelmiş ve hâlâ gelişmeye devam ediyordu ki kertenkele artık bu dışkıyı dışarı atamamaya başlamıştı. Bununla beraber dışkıdan dolayı kertenkelenin içinde öbür iç uzuvlar için çok az alan kalmış, kertenkelenin yaşamı ciddi anlamda riske girmişti. Bir müddet sonra içindeki dışkıyı atamadığından yemek yiyememeye başlayan kertenkele, bulunduğu sırada hipotezlere göre açlıkla çaba ediyordu.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı