Teknoloji Haberleri

Koronavirüs ile Mücadele İçin Vücut Sıcaklığı Ölçen Gözlük Üretildi

Dünyamızın geneline dağılarak pandemi hâline gelen COVID-19, ülkemizdeki varlığını sürdürüyor. Koronavirüsün dağılmasının önüne geçebilmek ve dağılmayı en aza indirgeyebilmek içinse bireylerin konutlarında kalması ve toplu olarak bulunmaması öneri ediliyor.

Koronavirüsün en ehemmiyetli bulgularından olan öksürük ve soluk darlığını, bedeni kaplayan yüksek ateş takip ediyor. Koronavirüse tutulmuş şahısları ayırt etmede kullanılabilen beden sıcaklığının ölçülmesi tekniği, Çinli firma tarafından üretilen mahsul ile artık çok daha kullanışlı hâle geliyor.

Koronavirüs tespiti için beden sıcaklığı ölçen gözlük üretildi

kızılötesi kamera

Koronavirüs tespiti için havalimanlarında ve bazı mekân girişlerinde kızılötesi tarama ile beden sıcaklığı ölçümü temkinleri yapıldığına daha evvel tesadüfmüştük. Çin merkezli bir teşebbüs olan Rokid, koronavirüs için portatif kızılötesi taramayı muhtemel kılan yeni bir mahsulü ortaya koydu.

Geliştirilmesi 2 hafta kadar süren T1 Termal Gözlük daha şimdiden Çin Hükûmeti, mektepler ve iş yerleri tarafından 1.000’den fazla defa satın alındı. Eforunu uslu telefonlarda görmeye aşina olduğumuz Çinli teknoloji üreticisi Qualcomm’un operasyoncusundan alan gözlük, 12 MP çözünürlüğünde bir kamerayı ve kızılötesi sensörü bünyesinde barındırıyor.

Söylemelerde bulunan Rokid Başkan Yardımcısı Xiang Wenjie: “Olduğu yere değişmez sıcaklık ölçüm teknolojilerinin yanında T1; taşınabilir biçimde uzaktan süratli bir sıcaklık ölçümü sağlayabilir ve bu çok dayanakçı olacaktır.” ifadelerinde bulundu. İşletmeden gelen bir öbür söyleme ise T1 Termal Gözlük’ün tek seferde 4 şahsa kadar sıcaklık ölçümü yapabilmesi için geliştirme düzeyinde olduğuna işaret ediyor.

Gözlüğün geliştirilmesi devam ediyor

gözlük koronavirüs

2 dakikadan kısa bir zaman içerisinde 3 metre mesafede bulunan 200 şahsın sıcaklık taramasının asıllaştırabileceği belirtilen T1 için Rokid, San Francisco’da bulunan büroları üzerinden bu mahsulü Amerika Birleşik Devletleri otoritelerine satabilmek için uğraş veriyor. Çin’de tespit edilen hadiselerin yarısında yüksek ateş bulgusuna tesadüfülmemesi ise gözlüğün kesin bir çözüm olmadığı ancak koronavirüs tespitinde ehemmiyetli bir etmen olabileceğini gözler önüne seriyor.

Amerika Birleşik Devletlerinin Çin’den gelen teknolojik mahsullerin ajan yazılım kapsayabileceği mevzusundaki kaygılarına karşılık Rokid, T1 Termal Gözlük mahsulünün rastgele bir bilgiyi bulut civarına aktarmadığının altını çiziyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı