Teknoloji Haberleri

Karantina Günlerine Işık Tutacak Ücretsiz Olarak Yayınlanan 12 Tiyatro Oyunu

Koronavirüs pandemisi, yaşamımızdaki sosyal etkinliklerimizi de etkiledi. Bu etkinliklerin başında sinemaya, tiyatroya gitmek gibi ehemmiyetli cümbüş vasıtaları da var. Bir sinema filmini konutumuzdan da bir biçimde izleyebiliyoruz, ancak tiyatrolarda bu mevzu azıcık daha külfetli. Bugün sizlere, içinizdeki tiyatro özlemini gidermenizi sağlayacak çevrimiçi olarak yayınlanmış 12 tiyatro oyununu paylaşacağız. 

Pek çoğu koronavirüs pandemisinden sonra paylaşılan bu tiyatro oyunlarının her biri, büyük kitlelere erişip kezlerce defa sahnelenen oyunlar. Şayet sizler de tiyatro oyunlarını beğeniyorsanız, listelediğimiz oyunlara bir şans tanımanızı ehemmiyetle öneri ediyoruz.

Çevrimiçi Yayınlanan Tiyatro Oyunları

Ağır Roman

Eskişehir Kent Tiyatroları’nda sahnelenen bir başka tiyatro oyunu olan Ağır Roman, şehrin varoş semtlerinden birinde gizeme dışı bir yaşam yaşayan insanların yalnızlık ve aşklarını kendi bakış açısıyla anlatıyor. Oyunun yazarı ise Metin Kaçan. 

İŞGÜZAR BİR TEKRAR

Bornova Belediyesi Kent Tiyatrosu tarafından, koronavirüs sürecinde paylaşılan bir başka tiyatro oyunu İşgüzar Bir Tekrar, aralıksız aynı günü yaşayan bir sahafın hikâyesini anlatıyor. Her gün aynı saatte dükkâna giren bir bayanla sahafın yer aldığı oyunun yazarı ise Aslı Ceren Bozatlı.

Bir Soluk Dede Korkut

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından paylaşılan tiyatro oyunu, Oğuz Türklerinin en daha önceki epik hikâyelerini anlatıyor. Müzikleri ve oyunculuklarıyla çok hoş bir tiyatro oyunu olan Bir Soluk Dede Korkut’un hikâyesini derleyen ve idareyen şahıs ise Gökçe Kurt Elites. 

Bir Şehnaz Reyin

Eskişehir Kent Tiyatroları’nda Türkiye’nin yakın tarihini cümbüşlü bir dille anlatan Bir Şehnaz Reyin, tarihsel bir reyin olmasının yanında seneler geçtikçe unutulmaya surat yakalayan beşeri sıcaklığı da anımsamamıza dayanakçı oluyor. Bir müzikal olarak karşımıza çıkan reyin, 2 perde olarak yayınlanıyor. Oyunun hikâyesi ise Turgut Özakman tarafından yazıldı. 

Şark Dişçisi

Nilüfer Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda sahnelenen Şark Dişçisi, parası için evlendiği ve kendisinden büyük olan karısını aralıksız kandıran namlı dişçi Taparnigos’un hikâyesini anlatıyor. 2 perdede yayınlanan ve son derece cümbüşlü bir tiyatro oyunu olan Şark Dişçisi, Hagop BARONYAN tarafından yazıldı.

Romeo & Juliet

Dünyanın belki de en namlı tiyatro oyunu olan William Shakespeare’in ebedi yapıtı Romeo & Juliet, pek çok değişik biçimde karşımıza çıktı. Bu oyunda ise lise sınıfında birbirine düşman iki taraf arasında önlenemeyen bir aşk olarak karşımıza çıkıyor. Nilüfer Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda Shakespeare’in vefatının 400. senesinde sahnelenmeye başlayan reyin, bildiğimiz Romeo & Juliet’in post çağdaş bir uyarlaması olarak izleyiciyle buluşuyor. 

Us Defteri

Kumpası hoşlanan ve evinin her tarafını apaçık köşelerden seçen bir adam ve onun evine gelen yuvarlak şapkasıyla sarih kapıdan sızan bir kadının hikâyesini anlatan tiyatro oyunu, ilk olarak 1968 senesinde sahnelendi. Oyunun yazarı ise Jean-Claude CARRIÉRE.

Leyla ile Mecnun

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koronavirüs sürecinde paylaşılan Leyla ile Mecnun oyunu, efsane âşıkların hikâyesini anlatıyor. Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenen oyunun yazarı İskender Pala. 

Kelebekler Hürdür

Ak’la Kara tiyatrosunda sahnelenen bu reyin, Dünyayı hiç görmemiş bir yaşamı görmemizi sağlıyor. Leonard Gershe tarafından yazılan reyin, karanlığın ne kadar aydınlık olduğunu bizlere gösteriyor. 

Lüküs Yaşam

İBB Kent Tiyatroları’nda sahnelenen reyin, Ekrem Reşit Rey ve Cemal Reşit Rey kardeşlerin ebedi yapıtı olarak karşımıza çıkıyor. Rejisörlüğünü Cengiz Çevik’in yaptığı reyin, 3 perdede sahneleniyor. 

Tosunpaşa

Rejisörlüğünü yeniden Cengiz Çevik’in yaptığı Yavuz Turgul’un ebedi filminin tiyatro oyunu, FMV Erenköy Işık Lisesi ve Fen Lisesi Müzik Tiyatro Topluluğu tarafından müzikal bir formda karşımıza çıkıyor. Kemal Sunal’ın efsane “Şaban” kişiliğinin belleklerden çıkmayan hikâyesini bir de tiyatro oyunuyla gözlemleyin. 

En Hakikat Masal

Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde sergilenen bu tiyatro oyunu, hepimizin yaşadığı, ancak hiç andıramadığımız 9 aylık doğum sürecini anlatıyor. İkizlerin annelerinin karnında doğmayı beklerken yaşadıkları tiyatro oyunu, çocuklara özel sergilense de her yaştan insanın hoşlanarak izleyebileceği biçimde sergilenmiş. 

Listemiz şimdilik burada bitiyor. Şayet bu listeyi hoşlandıysanız ve daha fazla reyin gelmesini istiyorsanız, yorumlarda bize bildirebilirsiniz. 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı