Teknoloji Haberleri

Işıldayan Okyanusta Yunusların Ortaya Çıkardığı Olağanüstü Görüntüler (Video)

Bazı canlı organizmaların asıllaştırdığı kimyevi tepkinler sırasında kimyevi enerjinin ışık enerjisine dönüştürülmesi ile ışık üretilmesi ve dağılması vakasına verilen ad olan biyolüminesans, ummanda yaşayan bazı balık, ahtapot, karides, denizanası, denizyıldızı, liken ve köpekbalığı cinslerin ışık absürtlerini sağlıyor.

Canlılarda biyolüminesansı başlatan faktörlerin başında, asitlik derecesi, sıcaklık ve tazyik başkalaşımları kazanç. Biyolüminesans yapan canlılar muhtelif pigment ve enzimler üretir. Bazı gidişatlarda kıyıya vuran dalgalar bile denizde yaşayan bazı tek hücreli planktonların biyolüminesans yapmasını sağlayabilir. 

Bir çeşit kimyevi ışıldama olan biyolüminesans, ummanda yaşayan bazı canlıların ışık absürtlerini sağlıyor

biyolüminesans

Amerika Birleşik Devletleri’li resimci Patrick Coyne, bu eşsiz tabiat vakasına, Kaliforniya’daki Newport Plajı’nın sarihlerinde dostlarıyla şahitlik etti. Biyolüminesans yapan alglerin olduğu sularda yüzen bir yunus sürüsünü görüntülemeyi muvaffak olan Coyne, bu büyüleyici anları tüm dünya ile paylaştı. 

Bir dakikalık videoda, yunusların ummandaki biyolüminesans neticeyi mavi ışık yaydığını görülüyor. Son derece ender görülen bu tabiat vakasını gözlemlemeyi muvaffak olan Amerikalı resimci, şahsi Instagram hesabından yaptığı paylaşımda yaşamının en büyüleyici gecesini yaşadığını söyledi. 

yunus

Biyolüminesans yapan canlıları ilk kere Netflix’in Night on Earth isimli evraksalında gördüğünü belirten Coyne, o andan itibaren bu eşsiz tabiat vakasını görüntülemeyi kafasına koyduğunu ifade etti. Tekne ile attıkları son turda nihayet ummanda parlayan yunuslara tesadüftüklerini söyleyen resimci, görüntüleri Sony A7S II model resim cihazı ile sürüklediği bilgisini paylaştı.

Ummanda ışık saçan yunusların görüntülendiği video

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı