Teknoloji Haberleri

Intel-AMD Rekabetinden Ders Çıkaran Nvidia, 2021’de 5nm Ekran Kartlarına Geçmeyi Planlıyor

Bilgisayar ekipmanları üreten dev firmalar, rakamları az olsa da çok ciddi bir rekabetin içerisindeler. Misalin bilgisayarlara yaşam veren harekâtçıların imalini yapan Intel, uzunca bir müddet sektörün tekeliydi. Ancak AMD‘nin yaptığı hücumlar ve geliştirdiği yüksek performanslı harekâtçılar, Intel’in tahtından olmasına neden oldu. 

Bilgisayar ekipmanı sektöründeki tek rekabet Intel ile AMD arasında değil. AMD, son birkaç yıldır piyasaya sürdüğü ekran kartları ile de dikkat sürüklüyor. Ekran kartları denildiğinde uslara gelen ilk işletmelerden bir tanesinin Nvidia olduğunu düşündüğümüzde, AMD ile Nvidia arasında da çok ciddi bir rekabetin olduğunu sarihçe söyleyebiliyoruz. 2021 senesine geldiğimizde ise AMD ile Nvidia arasındaki rekabet, azıcık daha çoğalacak gibi görünüyor.

AMD ve Nvidia

İddialara göre Nvidia, 5 nm ekran kartları piyasaya sürecek

Nvidia ile alakalı ortaya atılan iddialar, işletmenin 2021 seneyi için TSMC ile uyuşmalarını bitirdiğini ortaya koyuyor. Buna göre Nvidia, 5 nm ekran kartlarının imali için TSMC ile bir protokol imza atmış ve bu sayede de imal süreci için rezervasyonunu evvelden yaptırmış. Mevzubahisi uyuşma, Nvidia’nın 2021 senesinde 5 nm imal sürecinden geçen ve Hopper mimarisine katlanan yeni ekran kartları ile karşımıza çıkacağını gözler önüne seriyor. 

AMD-Nvidia savaşı, gelecek sene daha da kızışacak

Nvidia’nın Hopper mimarisi, Ampere mimarisinin bir sonraki süreci. Başka Bir Deyişle harcayıcılar, bu sene yeniden 7 nm imal sürecinden geçen Ampere mimariye sahip ekran kartları ile tanışma olanağı tutacaklar. Geçtiğimiz yarıyıllarda ortaya atılan iddialar, Nvidia’nın TSMC ile 2020 seneyi için uyuşmalarını bitirdiklerini ve işletmenin, RTX 3000 ivedisi ekran kartları için ehemmiyetli bir km taşını geride vazgeçtiğini ortaya koyuyordu. 

AMD vs Nvidia

Nvidia ile alakalı dikkat sürükleyen bir husus daha bulunuyor. İşletme, bir yandan TSMC ile yeni ekran kartları için çalışırken öbür yandan da Samsung ile imal için görüşmeler reelleştiriyor. Öyle ki Nvidia’nın Samsung’a da emin ölçüde sipariş vereceği, bu siparişler kapsamında Samsung’un da Nvidia’nın 5 nm ekran kartlarını üreteceği iddia ediliyor. 

Nvidia’nın bu ataklarının, AMD’nin ekran kartı sektöründeki eforunu kırmak için yaptığı ifade ediliyor. Zira AMD, Intel’e karşı verdiği savaşı kazandı ve bu vaziyetin Intel’deki bilançosu temennilerin üstünde oldu. Ekran kartı sektörünün kralı olan Nvidia, adımlarını sağlam atarak AMD’nin baskılarından kurtulmak ve kraliyetini sürdürmeye devam etmek istiyor gibi görünüyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı