Teknoloji Haberleri

İngiltere’de Koronavirüsle Mücadelede Drone’lar Kullanılacak

3,7 milyondan fazla şahsa bulaşan ve 256 binden fazla şahsın yaşamını kaybetmesine neden olan koronavirüs, dünya genelinde yaşamı negatif etkilemeye devam ediyor. Ekonomiden sıhhate kadar bir hayli alanda negatif tesirini sezdiren virüsle gayret çalışmalarına da devam ediliyor.

Bu çalışmalardan bir tanesi de İngiltere’de reelleşiyor. İngiliz Sivil Havacılık Müesseseyi Civil Aviation Authority / CAA, ülkedeki drone’lara müteveccih uygulanan kısıtlamalarını hafifletmeye hazırlanıyor.

Koronavirüsle gayrette drone dayanağı:

drone

NTV’nin İngiliz medyasına katlandırdığı haberine göre koronavirüs salgını yarıyılında çoğunlukla test kitleri ve tıbbi teçhizatların taşınması operasyonlarında bu hava vasıtaları kullanılacak. Yetkili müessesenin yayınladığı 23 sayfalık eylem tasarısında taşıma operasyonlarında drone’ların kullanılması sayesinde teslimatlar daha ucuz ve süratli bir biçimde hakikatleştirilebilecek. Bu hava taşıtlarıyla reelleştirilecek olan nakliye operasyonlarında erişimin güç olduğu bölgelere basitçe ulaşılacak.

İngiltere’de yayın yapan The Telegraph gazetesine göre proje kapsamında drone’larla ilk teslimat, İngiltere’nin güneydoğu bölgesinde bulunan ve Manş Denizi’nde yer alan Wight Adası’na asıllaştırıldı. 380 km2’lik bu adada toplamda 141 bin şahıs yaşıyor.

wight adası

İlk koronavirüs hadisesinin şubat ayında görüldüğü İngiltere’de şu ana kadar 194 binden fazla koronavirüs olayı tespit edilmiş vaziyette. Koronavirüs nedeniyle yaşamını kaybedenlerin rakamıysa 29 bini aştı. İngiltere, dünyada en çok koronavirüs olayı görülen 4. ülke konumunda bulunuyor. Koronavirüse bağlı vefatlarda dünya genelinde ikinci sırada bulunan ülke, Avrupa’daysa birinci sırada. Ülkede iyileşen hasta rakamına dair bir bilgi bulunmuyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı