Teknoloji Haberleri

IMAX Nedir? Sıradan Sinemadan Ne Farkı Var?

Sinema ve dizi izleme alışkanlıklarımız değişti. Artık özel biletlerle muhakkak saatlerde salonlara gitmiyoruz. Ancak salonlarda hala bizi cezbeden IMAX teknolojisi gibi avantajlar var. IMAX’in film dünyasına getirilen yeniliklerden biri ve seyircide yarattığı asıllık hissiyatı sayesinde bazı sinema severlerin bırakılmazı.

Son zamanlarda ismini sıkça dinlediğimiz, sinema salonlarında ismine özel salonlar açılan Imax teknolojisi nedir, bugüne kadar gittiğimiz sinemalardan ne farkı var sizler için ayrıntılıca kavrattık. 

IMAX nedir?

imax nedir

IMAX, “maximum image”, başka bir deyişle erişilebilecek maksimum görüntü sözcüklerinin bir nevi kısaltmasıdır. Kanada’lı bir teknoloji işletmeyi tarafından geliştirilen IMAX, klasik filmlere göre daha yüksek nitelik ve netlikte film çekimine denir. Imax, hakikate en yakın 3 ebatlı görüntüleriyle beraber iki ayrı projeksiyon aygıtı, lazer ses sistemi ve IMAX’e özel salon kumpası ile izleyiciye maksimum nitelikte görüntü sunar.

Imax’te emel, görüntüyü klasik sinema perdelerinden daha geniş bir perdeye yansıtarak ve son derece asılcı ses sisteminden de faydalanarak izleyiciye sanki filmin içerisindeymiş gibi izlenim vermektir. 

IMAX’in sıradan sinemalardan ne farkı var?

imax nedir

IMAX teknolojisi, perde ebatlarından ses sistemine, filmin çekildiği kameradan sinema koltuklarına kadar farklılık göstermektedir. Başka Bir Deyişle izleyiciye asılcı bir civar sunabilmek için ananesel sinema sistemlerinden bırakılıp, tamamen değişik bir teknolojiye yönelme mevzubahisi. IMAX’i sıradan sinemalardan ayıran özelliklere gelin beraber bakalım. 

Değişik sinema koltukları

imax nedir

IMAX teknolojisine sahip sinema salonlarında koltuklar klasik sinema koltuklarına göre azıcık daha değişiklik gösteriyor. Klasik koltuklardan daha dik açılı olan Imax koltukları sayesinde izleyicilerden kimileri yaptıkları söylemede filmi sinema salonundan çok sanki kendi konutlarında izliyormuş gibi rahat sezdiklerini belirtmiş. 

Bir başka değişik özellik salondaki tam koltukların yarım daire biçiminde konumlandırılması. Bu özellik sayesinde izleyici perdeye daha egemen oluyor ve etrafsal görüş açısı maksimum seviyeye çıkartılıyor. 

Devasa ebatta sinema perdesi

imax nedir

IMAX sinema perdeleri, klasik sinema perdelerine göre %110 daha büyük. Perdenin bu derece devasa olmasının başlıca nedenlerinden biri, izleyiciye maksimum açıda görüntü sunarak daha fazla asıllık hissiyatı yaratmak. 

IMAX salonlarında verilen görüntüler, perdenin dışına taşarak izleyiciye daha asılcı bir hissiyat sunar. Başka Bir Deyişle görüntüyü tek bir odağa kilitlemek yerine perdenin her yerine dağıtarak izleyiciyi sanki sinema salonunda değil, filmin içerisindeymiş gibi sezdirmeye çalışır. 

Şayet IMAX teknolojisiyle çekilmiş bir filmi izlemeye kalkarsanız, filmde gördüğünüz tam nesnelere odaklanabilmek için yalnızca gözlerinizi oynatmak yeterli kalmayacak, görüntüyü kafanızla da takip etmek zorunda kalacaksınız. Şayet mükemmeliyetçi birisi iseniz ve filmdeki her şeyi görmek istiyorsanız, IMAX teknolojisindeki bir filmin sonunda boynunuza kramp girmesi gayet mümkün. 

Değişik film formatı

imax nedir

Perdesinden çekim kameralarına kadar değişik teknolojiye sahip Imax’in film formatının da değişik olması hiç afallatıcı değil. Klasik film formatları, 35 ve 70 mm arasında çekiliyor ve film sırasında dikey olarak yansıtılıyor. Yukarıyada verdiğimiz görselden de anlaşılacağı üzere klasik film formatlarında bant delikleri görüntünün sağ ve sol kısmında bulunuyor. 

IMAX film formatının ebatları da 70 mm ancak öbürlerinden değişik olarak Imax görünütüsü dikey yerine yatay olarak yansıtılıyor ve bant delikleri görüntünün alt ve yukarıya tarafına konumlandırılmış vaziyette. 

Yukarıyada bahsetmiş olduğumuz IMAX teknolojisindeki format, hakikatinde ekrana 12K niteliğinde görüntü yansıtıyor ancak ne yazık ki bu nitelik henüz rastgele bir insanın üryan gözle ayırt edebileceği bir nitelik değil. IMAX, daha yüksek çözünürlük ve daha keskin kontrast için sinema salonlarında iki adet 2K projektör veya iki adet 4K projektör alternatifi sunmakta. 

Geliştirilmiş ses niteliği

imax nedir

IMAX, geliştirilmiş ses sistemi sayesinde sinema salonlarında sesin homojen bir biçimde erişmediği hiçbir nokta olmadığını söylüyor. Sese görüntü kadar umursayan Imax teknolojisi, devasa perdeden gelen görüntüye ek olarak son derece asılcı bir ses tecrübeyi sunduğunu iddia ediyor. 

IMAX teknolojisinde kullanılan ses sistemlerine baktığımızda, klasik sinemalarda da kullanılan Dolby Digital ve DTS ses sistemine bir sistem kullanıldığını görüyoruz. İzleyicilerin çoğu, Imax sinema salonlarında duydukları sesin son derece asılcı ve eşsiz olduğunu, özellikle silah, bomba gibi patlama seslerinin gerçekten de etkileyici olduğunu belirtmiş.

Imax gerçekten de zorunlu mu?

imax nedir

Öncelikle IMAX’in ülkemizde çok yaygın olmadığını, Türkiye’de yalnızca muhakkak başlı sinema salonlarının Imax teknolojisine sahip olduğunu söylemekte fayda var. İzleyiciye sunulan niteliğin maksimum seviyede olmasından dolayı, dünyanın neresine giderseniz gidin IMAX film bileti almak istediğinizde klasik bilet maliyetinin en az iki katını vermeniz gerekiyor. Hal böyle olunca IMAX, hayranlarının cüzdanlarını azıcık zorluyor

IMAX film hakkınızı, kesinlikle Imax teknolojisiyle çekilmiş filmlere ayırmanızı öneririz. Başka Bir Deyişle klasik kameralarla çekilip, daha sonra IMAX’e optimize edilen bir filmi IMAX salonlarında izlemenize hiç gerek yok. IMAX filmlerinden maksimum seviyede yarar alabilmek için IMAX salonlarında kesinlikle IMAX teknolojisiyle ve özel kameralarla çekilmiş filmleri izlemeniz gerekiyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı