Teknoloji Haberleri

Huawei’nin Kurucusu, HarmonyOS’u Android ve iOS’a Rakip Olarak Görmüyor

Amerika Birleşik Devletlerinin Huawei’ye müteveccih ticari yasağı, firmayı sert tedbirler almaya zorladı. Çinli teknoloji devinin geliştirdiği HarmonyOS platformu da bu teşebbüslerden biri oldu. Ancak Huawei’nin kurucusu, yeni işletim sisteminin Android ve iOS’a rakip olacağını düşünmüyor.

Huawei’nin söylemelerine göre HarmonyOS, TV ve uslu hoparlörlerden IoT makinelerine kadar geniş bir mahsul yelpazesi için planlanmış, aygıtlar arası bir işletim sistemi. Huawei daha evvel platformun uslu telefonları da destekleyeceğini doğrulamıştı ancak HarmonyOS kullanan rastgele bir uslu telefon henüz göremedik. Huawei kurucusu Ren Zhengfei, her şeye karşın HarmonyOS’u Android ve iOS’a rakip olarak görmediğine söyledi.

HarmonyOS, Amerika Birleşik Devletlerinin ticari yasağına çözüm olarak var

huawei harmonyos

Ren Zhengfei, Dragon mecmuasına verdiği mülakatta, Android ve iOS takviyeli makinelerin bu platformlara alışan insanlar sayesinde ‘büyük’ satışlar tuttuğunu söyledi. Zhengfei ayrıca, HarmonyOS’un var olan platformlara rakip olmak yerine Amerika Birleşik Devletleri ticaret yasağına bir çözüm olduğunu dile getirdi.

HarmonyOS’un geleceğini değerlendiren Huawei kurucusu, “Huawei bu alana sonradan geldi. Bu surattan Android ve Apple’ın işletim sistemlerini geçmek çok güç olacak. Uzun bir zaman alabilir ancak 300 seneden fazla olmamalı” diyerek mizahlı bir yanıt verdi. Zhengfei, ticaret yasağının geçen sene yürürlüğe girmesine karşın Amerika Birleşik Devletlerinden satın aldıkları parçalarda çoğalış gördüklerini de kaydoldu.

Mülakatta Amerika Birleşik Devletlerinin Huawei’ye müteveccih yasağı yoğunlaştırmaya çalıştığı da bildirildi. Washington’un Huawei’nin yonga imal sürecinde Amerika Birleşik Devletleri teknolojisini kullanıyorlarsa lisans müracaatında bulunmaya zorlayabileceğine inanılıyor.

Webtekno Telegram’da! Teknoloji dünyasından en yeni büyümeler ve son dakika haberler t.me/webtekno kanalında. Zaman zaman sohbet de ediyoruz, bekleriz :

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı