Donanım

Huawei’den ABD odaklı oldukça iddialı işlemci planları

Geçen yıldan beri ABD ve Huawei krizinde sular dinmek bilmiyor. Karşılıklı gelen adımlar ve yaptırımlar ile birlikte Huawei kan kaybetmeye başladı. ABD yönetimi ise yeni kararlar ve kısıtlamalar ile Çin merkezli teknoloji devi Huawei’i zor durumda bırakmaya çalışıyor.

ABD’nin Huawei için küresel yonga seti tedariklerine erişim engeli koyma planları yaptığını söyleyen şirket, bunu talihsiz planlar olarak nitelendiriyor. Söz konusu duruma bir B planı yaptıklarını aktaran Huawei yetkilileri, en önemli yonga üreticilerine darbe indirmeyi planladıklarını aktarıyor.

Söz konusu kaynaklar ABD karşı odağında yapılan planlar kesinleşirse, önemli yonga üreticilerinden olan Tayvanlı TSMC’ye darbe indirebileceğini söylüyor. Bunun yanında sadece TSMC’yi değil aynı zamanda KLA, Lam Research ve Applied Materials gibi işlemciler için ekipman sağlayan ABD şirketlerinin de etkilenmesi söz konusu olabilir.

Yine bir Huawei yetkilisi şirketin sadece yonga seti için milyar dolarlar harcandığını böyle giderse Huawei’in pazarı domine etmeye yönelik agresif hamleler yapacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı