Teknoloji Haberleri

Hibrit Arabalar Nasıl Çalışır?

Arabalarla içli dışlı olmayan şahıslar dahi taşıtların benzinli, dizel, elektrikli veya hibrit gibi muhtelif cinslerde üretildiğini duymuşlardır. Bu araçların her birinin kendine göre çalışma ilkeleri ve kendilerine göre avantajları bulunur. Hibrit arabalar da hem etrafa hem de sürücüye avantaj sağlayan vasıtalardandır.

Bugün sizler için hibrit arabalar nasıl çalışır sualine cevap vereceğiz. Bununla beraber hibrit otomobillerin cinslerini sayacak ve avantajlarından bahsedeceğiz. Dilerseniz sözü uzatmadan hibrit otomobillerin nasıl çalıştığına göz atalım.

Hibrit arabalar nasıl çalışır?

Hibrit arabalar

Benzinli ve dizel olarak bildiğimiz, mazotla çalışan arabalarda genellikle tek motor bulunur. Elektrikli arabalarda ise bu sayı minik motorlar sebebiyle birden fazla gözükebilir ancak tüm modellerde motorlar tek tiptir. Hibrit otomobillerde ise iki değişik motor tek gövdede buluşur: Benzinli motor ve elektrik motoru.

Kelime anlamı “melez” olarak geçen hibrit kavramının, bu taşıtlara nedeni de budur. Bu motorlar değişik sürüş şekillerinde değişik tepkiler vererek vasıtanın tekerleklerine efor aktarır. Hibrit otomobillerde bazen iki motor aynı anda çalışırken bazen motorlardan biri devre dışı kalır. Bunun nedeni afaki yakıt tüketimini yasaklamak ve arabaya efor veren hibrit pillerini şarj etmektir.

Hibrit otomobillerin çalışma ilkeyi

Kalkış anında:

hibrit araba

Hibrit taşıtlarda harekete geçerken elektrik motoru devreye girer. Vasıta harekete geçtikten sonra düşük süratte gidildiği sürece arabadaki elektrik motoru kullanılır ve benzinli motor tepki vermez. Düşük süratlerde giderken şayet gaz pedalına basarsanız, araba seri bir biçimde hamleye geçecektir. Bu da hibrit arabada o an kullanılan elektrikli motorun bir avantajıdır.

Elektrikli motorun tek avantajı elbette seri tepki vermesi değil. Düşük süratlerde elektrikli motorun devrede olması, büyük oranda yakıt tasarrufu yapabilmenizi sağlar. Bu da şayet trafikte sıkışıp kaldıysanız ve adım adım ilerlemek zorundaysanız, hiç benzin tüketmeden ilerleyebileceğiniz anlamına geliyor.

Seyir halinde:

Hibrit araba

Seyir haline geçtiğinizde natürel olarak daha fazla efora lüzum dinlersiniz. İşte bu anda arabada bulunan benzinli motor da devreye girerek, elektrikli motorla beraber maksimum performansa erişmenizi sağlar. Yeniden de iki motorun devreye girmiş olması her zaman aynı tepkiyi verecekleri anlamına gelmiyor.

Seyir halinde bayağı bir süratte giderken genellikle eforun çoğu benzinli motordan kazanç. Bunun nedeni, değişmez süratlerde seyir halindeyken benzinli motorun daha tasarruflu olmasıdır. Şayet aşırıdan efora lüzumunuz varsa ve gaz pedalına sonuna kadar basıyorsanız, iki motor birden eforlarının tamamını tekerlere iletir ve maksimum performansa erişirsiniz.

Yavaşlama anında:

Hibrit araba

Frenleme yaptığınızda veya gaz pedalından ayağınızı sürüklediğinizde, arabanın benzinli motoru otomatik olarak devre dışı vazgeçilir ve tekerlere giden efor kesilir. Bu noktada hibrit arabalarda bulunan bir uslu sistem olan rejeneratif frenleme devreye girer ve pillerin şarj edilmesi sağlanır.

Rejeneratif frenleme, frenleme anında ısı olarak atılan enerjinin boşa tüketilmemesini ve bu enerjinin hibrit pillere fayda sağlaması için geri dönüştürülmesini sağlar. Bu sayede arabada bulunan elektrikli motor, aralıksız olarak kendini yenileyen bir enerjiye kavuşur. Şayet elektrikli motorda yeterli elektrik varsa, frenleme esnasında oluşturulan elektrik depolanır.

Tamamen durma anında:

Hibrit arabalar

Arabayı tamamen durdurmaya başladığınızda taşıttaki iki motor da devre dışı vazgeçilir. Bu biçimde yoğun trafik şartlarında yakıt tasarrufu yapabilmeniz sağlanır. Bunun yanı gizeme iki motorun devre dışı vazgeçilmesi, egzoz emisyonlarının da düşürülmesini sağlar.

Araba durduğunda faal olan tek şey pillerdir. Bu pillerden arabada bulunan muhtelif taşıtların çalışması için elektrik sevk edilir. Bunlar radyo, klima, ışıklar olabilir. Bunun dışında arabanın motorları devre dışı vazgeçildiği için tekerlere efor yollayan hiçbir aygıt faal değildir.

Değişik hibrit araba cinsleri

Paralel hibrit

Paralel hibrit araç

Paralel hibrit olarak geçen hibrit arabalar, bu sektördeki en yaygın hibrit araba modelleridir. Bu cinsteki arabalarda benzinli motor ve elektrik motorunu birbirine harmanlayan ortak bir şanzıman bulunur ve efor birimleri bu şanzımana bağlıdır. Şanzıman cinsi ise düz, otomatik veya aralıksız değişken şanzıman CVT olabilir.

Seri hibrit

Seri hibrit

Seri hibrit tasarımında ise genellikle eforun hepsini elektrik motoru sağlar. Bu dizaynda motor ve tekerlekler arasında hiçbir fiziksel mekanik irtibat bulunmaz. Bu cins vasıtalardaki benzinli motor sadece pilleri şarj etmek için bulunur. Bunun sonucunda da elektrikli araba gibi gaz pedalına çok seri tepki veren, daha pürüzsüz ve daha eforlu kalkışa geçen bir araba sürüyormuş tecrübeyi sezersiniz.

Plug-in hibrit

Plug-in Hibrit

PHEV olarak kısaltılan Plug-in hibrit araba modelleri, ananesel hibrit arabaların daha büyük pile sahip olan modelleri olarak belirlenebilir. Bu cins hibrit arabaların şarj istasyonlarından tamamen şarj edilmesi gerekebilir. Öbür hibrit arabalardan değişik olarak bu arabaların elektrikli motoru kullanıcı tarafından şarj edilir ve vasıta sürücünün isteğine bağlı olarak sadece elektrikli motor ile kullanılabilir.

Mild hibrit

Mild hibrit

Yukarıyada saydığımız tüm hibrit teknolojilerini tamamen hibrit çatısı altında değerlendirebilirsiniz. Bunun nedeni, yukarıyada saydığımız hibrit teknolojisine sahip arabalarda düşük süratlerde olsa dahi sadece elektrikli motoru kullanarak vasıtayı hareket ettirebiliyor olmanız. Mild hibrit ismi altında anlatacağımız bu teknolojide ise elektrikli motor asla yalnız başına kullanılamıyor.

Bu cins arabalarda aynı tamamen hibrit modellerde olduğu gibi elektrikli motor, benzinli motoru desteklemek için bulunuyor. Elektrikli motorun mild hibrit arabalardaki reel vazifeyi yakıt tasarrufu sağlamak, performansı artırmak veya her ikisini yapmak için motora yardım olmak. Bunun yanı gizeme çoğu arabada bulunan start-stop sistemini mild hibrit arabalardaki elektrikli motor sağlıyor. Bu özellik yakıt tasarrufunu da ileri miktarda artırıyor.

Hibrit arabalar alınır mı?

Hibrit arabalar alınır mı

Hibrit arabalar uzun senelerdir üretiliyor olsa da benzinli ve dizel motorlu taşıtlara göre çok daha az seçim ediliyorlar. Ülkemize de senelerdir getirilen hibrit araba modelleri, genellikle ya öğrenilmediklerinden ya da muhtelif ön yargılardan dolayı seçim edilmiyorlar. Yazımızın bu kısmına kadar hibrit otomobillerin nasıl çalıştığından ve ne gibi avantajları olduğundan bahsettiğimize göre bu taşıtların alınıp alınmayacağı mevzusunda da fikir sahibi olabiliriz.

Hibrit otomobillerin en büyük avantajı, günümüzde çok daha büyük bir problem olan yakıt tüketimini ehemmiyetli miktarda eksiltiyor olmaları. Dolayısıyla trafiğin de yoğun olduğu ülkelerden biri olan Türkiye’de hibrit arabalar oldukça iyi bir seçim olacaktır.

Bunun yanı gizeme hibrit arabalar, etrafa hasar verdiği öğrenilen egzoz emisyonunu düşürdüğü için gün geçtikçe daha da yaygın olmaya başladı. Artık hemen hemen tüm araba üreticileri, hibrit modeller üretmeye yada vasıtalarına hibrit teknolojisini entegre etmeye başladılar. Dolayısıyla hem daha yaygın hale gelen hem de oldukça avantajlı olan hibrit arabalar seçim edilebilir.

Hibrit arabalar nasıl çalışır sualine yanıt verdiğimiz ve hibrit araba cinsleri hakkında bilgi verdiğimiz yazımızın sonuna geldik. Şayet bir araba kullanıcısıysanız hangi yakıt tipine sahip arabayı seçim ettiğinizi ve hibrit arabalarla alakalı fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın. Bu ve bunun gibi araba haberlerimizin devamı gelecek, kaçırmamak için bizleri takipte kalın.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı