Teknoloji Haberleri

HDR Nedir, TV’lerde ve Kameralarda Ne İşe Yarar?

HDR başka bir deyişle High Dynamic Range, Türkçe adıyla yüksek zinde aralık, artık her yerde görmeye başladığımız bir kısaltma. Neredeyse tüm uslu telefonların kameralarında bir HDR modu bulunuyor ve özellikle son senelerde çıkan yeni jenerasyon televizyonlar HDR geçimli olarak sunuluyor. Peki, HDR nedir?

HDR nedir sualini hem genel hem de ayrıntılı olarak söylemek olası. HDR nedir sualine cevap olarak bir görüntü tekniğidir demek, televizyonlarda ve resimlerde yansıttığı farklılığı bütün olarak anlatmak için yeterli değil. Bu tekniği ayrıntılandırmak için HDR nedir, ne işe bereket suallerini cevapladık ve görüntülerde ne gibi başkalaşımlar yarattığını inceledik.

hdr nedir

HDR nedir?

HDR başka bir deyişle High Dynamic Range, Türkçe adıyla yüksek zinde aralık, resimlerde uygulanan bir pozlama tekniği, televizyonlarda ise bir yayın formatıdır. Bahsedilen yüksek zinde aralık, bir görüntünün en parlak ve en karanlık noktaları arasındaki en doğru aralıktır. Bu aralık insan gözünün gördüğü en reel renklere ve derinliğe erişmeyi niyetler. HDR’nin resim ve televizyonda değişik uygulama usulleri vardır.

HDR nasıl çalışır, ne işe bereket?

hdr nedir

HDR modunda çekilen bir resimde, çekilen görüntünün azami ve en düşük parlaklık noktaları tespit etilir ve neticede olması gereken, reel ışık ortaya çıkar. Aynı biçimde HDR geçimli bir televizyon da sunduğu geniş parlaklık aralığı arasından en doğru parlaklığı seçerek görüntüdeki renklerin değişik tonlarını izleyiciye sunar. 

Televizyonlar, bilgisayarlar, reyin konsollar için HDR nedir, ne anlama kazanç?

hdr nedir

Bir televizyon ya da monitörün HDR geçimli olması demek, ekranda gördüğünüz görüntüde bulunan renklerin bindir tonunu görüyor olmanız demektir. Bu pek çok değişik renk tonu sayesinde, izlediğiniz görüntü bir derinlik neticesinde de bir hakikatlik kazanır.

hdr nedir

HDR geçimli bir televizyonda izlediğiniz bir tabiat evraksalında gördüğünüz ağacın yapraklarının her birinin ait olduğu genel yeşil rengin, reel yaşamda olduğu gibi minik renk farklarını yakalarsınız. Aynı biçimde, film izlerken karşınıza çıkan bombalanmış bir binada da gri ve siyah rengin değişik tonlarını görerek asıllığı sağlayan derinlik algısını tutmuş olursunuz.

HDR geçimli bir televizyonun en ehemmiyetli özelliği sunduğu parlaklık aralığıdır. Sıradan televizyonlar ya da monitörlerden daha yüksek ve düşük parlaklıklar sunabilen bir televizyon, görüntüdeki renklerin ve ışık başkalaşımlarının tamamını görmenizi sağlar. 

hdr nedir

Ekrandaki derinlik algısını görmek için sadece televizyonunuzun HDR geçimli olması yetmez. İzlediğiniz filmin ya da oynadığınız oyunun da görüntü niteliğinin 4K ve üzeri bir nitelikte olması gerekiyor. Bu sayede rejisör ya da geliştiricinin sunduğu tüm renk paletini görme şöhretsiniz olur. 

Netflix gibi yayın platformları 4K niteliğinde filmler sunuyor. Aynı zamanda HDMI 2.1 ve üzeri bir kabloyla irtibat kurarsanız da HDR niteliğini tutmanız olası. Başka Bir Deyişle kullandığınız makine kadar, izlediğiniz içeriğin de HDR niteliğine geçim sağlaması son derece ehemmiyetli. Yakın zamanda tüm yayınların bu nitelikte olacağı düşünülüyor. 

Telefonlar ve öteki kameralar için HDR nedir, ne anlama kazanç? 

hdr nedir

HDR’nin resimler için bir pozlama tekniği olduğunu söylemiştik. Otomatik HDR modu çıkmadan evvel resimciler, üç değişik pozlama ile aynı görüntünün üç değişik fotoğrafına sürüklerlerdi. En karanlık, klasik ve en parlak olan bu resimler daha sonra birleştirilir ve bir HDR resim elde edilirdi.

Bir müddettir tüm uslu telefon kameralarında ve resim aygıtlarında otomatik HDR modu var. Bu mod da sıradan usulde olduğu gibi çalışıyor, tek fark resim sürükleyen bireyi uğraştırmadan, sahip olduğu yazılım sayesinde bu harekâtı otomatik olarak yapıyor.

hdr nedir

Hareketli bir nesnenin çekiminde HDR modunu kullanmak pek olası değil. Hatta statik bir nesnenin fotoğrafına sürüklerken dahi tripod kullanılması öneri ediliyor. Kamera statik olursa değişen ışık HDR yazılımı tarafından daha basit tutulur ve böylece resim en doğru parlaklığa sahip olur. 

Resim aygıtı ya da uslu telefon tarafından çekilen resim, genelde JPEG formatında sıkıştırılır ve bu da görüntünün bozulmasına neden olur. Bu surattan HDR resimler RAW formatında, daha yüksek ebatlı bir dosya olarak sıkıştırılır. Çoğu uslu telefon HDR modunda bir resim sürükledikten sonra JPEG ve RAW olarak iki dosya oluşturur veya JPEG dosyasını oluşturduğu an siler. Şayet iki dosyayı da gizlemek istiyorsanız kamera ayarlarından bu alternatifi tertip etmelisiniz. 

hdr nedir

Hem iOS işletim sistemine hem de Android işletim sistemine sahip uslu telefonlarınızda otomatik HDR modunu bulabilirsiniz. Bu modu otomatiğe almak başka bir deyişle telefon kamerasının idrak etmesine vazgeçmek en çok seçim edilen usul. Dilerseniz manuel olarak bu modu açarak ya da kapatarak da resim çekimi yapabilirsiniz. 

HDR video sürüklemek de olası ama bu video resimde olduğu gibi üç değişik çekimin birleşmesiyle olmuyor. Kamera, yüksek zinde aralığı tek pozlama ile tutmaya çalışıyor ve bu genelde pek olası olmuyor. Gelişmiş bir HDR yazılımına ve yeni jenerasyon kamera sensörlerine sahip RED gibi profesyonel sinema kameraları bunu yapabiliyor. 

hdr nedir

Sizin için HDR nedir, ne işe bereket ve nasıl çalışır gibi sualleri cevapladık ve bu teknik hakkında öğrenmeniz gereken ayrıntıları kavrattık. Şu an için en reel görüntü niteliğini sunan HDR, giderek tüm makinelerde ve yayınlarda yaygın hale geliyor. 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı