Teknoloji Haberleri

Gök Bilimciler, Jüpiter’in Kızılötesi Isı Haritasını Oluşturdu

Kaliforniya Üniversitesi’nden Michael Wong liderliğindeki bir takım, Gmuhakkağı Gözlem Evi gözlemleri, Hubble Uzay Teleskobu ve Milli Havacılık ve Uzay Dairesi’nin NASA Jüpiter’in yörüngesine giren insansız uzay vasıtayı Juno tarafından tutulan görüntüleri bir araya getirerek Güneş sisteminin en büyük seyyareyi olan Jüpiter’in yüksek çözünürlüklü görüntülerini elde etmeyi muvaffak oldu.

Gaz devinin teleskopla nasıl göründüğünü göstermeyen bu görüntüler, daha ziyade seyyarenin bulutlu yüzeyinin altında saklanan sıcaklık bölgelerini takip ederek seyyareye başka bir açıdan bakmamıza imkân sağlıyor. Gök bilimciler, kızılötesi bir ısı haritası olarak nitelendirilebilecek bu görüntüyü ‘seyyarenin şimdiye kadar yapılan en belirgin gözlemlerinden biri’ olarak nitelendiriyor.

Jüpiter

‘Uğurlu görüntüleme’ ismi verilen bu teknikle beraber devasa fırtınalara sahne olan Jüpiter’deki yıldırımlar ve fırtınaların yanı gizeme Büyük Kırmızı Kir üzerindeki siyah noktaların yüksek çözünürlüklü görüntüleri de elde edildi. Elde edilen görüntülere göre kir üzerindeki bu siyah noktalar, bulut örtüsündeki boşluklardan kaynaklanıyor.

Ayrıntıları ‘The Astrophysical Journal Supplement Series’ mecmuasında yayınlanan çalışma, gaz devine apayrı bir ebattan bakmamıza imkân sağlıyor. Bu noktada BBC News, kızılötesi bir ısı haritası olmasına karşın yeni görüntünün Jüpiter’in Dünya’dan alınan en belirgin görüntüleri arasında yerini aldığını belirtiyor.

Jüpiter hakkında öğrenmeniz gereken asıllar:

Jüpiter, Dünya’dan 11 kat daha geniş ve 300 kat daha ağırdır. Bir başka deyişle seyyarenin içine bütün 1.320 adet Dünya sığabilir. Gaz devinin Güneş çevresindeki yörüngesini bitirmesi bütün 12 Dünya senesine denk gelmektedir. Gezegendeki bir günse 9 saat 56 dakika devam ettir. Yaygın bir kurama göre Jüpiter zafersiz bir yıldızdır çünkü çoğunlukla hidrojen ve helyumdan oluşmaktadır. Gezegenin üzerinde yer alan tanınmış Büyük Kırmızı Kir, 340 seneden beri süregelen antisiklonik kasırgalara konut sahipliği yapmaktadır. İlk olarak 1664 senesinde gözlemlenen bu kir, aynı zamanda içinde yaşadığımız Dünya’dan da daha büyük. Jüpiter’in öğrenilen 79 adet natürel uydusu bulunuyor. Bu uydulardan en popülerleriyse ilk kere 1610 senesinde Galileo tarafından keşfedildikleri için aynı adla anılan Galilei uydularıdır Io, Europa, Ganymede ve Callisto.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı