Teknoloji Haberleri

FTC, Koronavirüse Bağlı Dolandırıcılığın Ağır Faturasını Açıkladı: 23,3 Milyon Dolar Kayıp

Dünya genelinde 250 binden fazla insanın yaşamını kaybetmesine neden olan koronavirüs, dünyanın bir hayli ülkesinde yaşamı da negatif etkiledi. Bir Hayli ekonomist, koronavirüs nedeniyle ekonomide yaşanan ve yaşanacak olan uysallığın 1929’daki Büyük Buhran ölçeğinde olabileceğini dile getiriyor.

İnsanları bir hayli korkutan ve konutlarına kapanmalarına neden olan virüs, dolandırıcılar için de bir vasıta hâline geldi. Federal Ticaret Komiteyi FTC, bugün yaptığı söylemede bu sene koronavirüse bağlı olarak harcayıcıların 23 milyon dolardan fazla para kaybettiğini açıkladı.

Koronavirüse bağlı dolandırıcılıklar:

telefon dolandırıcılığı

FTC, şikâyetlerle alakalı rakamlarda aktüellemeye gitti. Takribî 35 bin şahıs, yıl başından bu yana dolandırıcılık, kimlik hırsızlığı ve öbür dolandırıcılıklardan dolayı şikâyette bulundu. Kurul, koronavirüse bağlı dolandırıcılıklar nedeniyle toplamda 23,3 milyon dolar kaybedildiğine söyledi.

Şikâyetlerin büyük bir kısmı seyahat ve tatillerle ilgiliydi. FTC, bu dolandırıcılıkların çoğunlukla geri ödemeler ve iptallerle alakalı olduğunu da söyledi. FTC tarafından söylenen bilgilere göre şikâyetçiler, kendileriyle en çok telefon yoluyla irtibata geçildiğini dile getirdi. Telefonu, e-posta ve internet siteleri takip etti.

dolandırıcılık

FTC, geçtiğimiz ayın başlarında yaptığı söylemede bu yıl koronavirüsle alakalı 15 bin dolandırıcılık şikâyeti aldıklarını, harcayıcıların dolandırıcılara 12 milyon dolar kaptırdığını dile getirmişti. FTC, son haftalarda hakikatleştirilen dolandırıcılık operasyonlarını şöyle sıraladı:

İnsanlar, internet sitelerinden surat maskeleri satın alıyorlar ancak ellerine erişmiyor. Şahsi bilgileri toplayan sahte koronavirüs test siteleri mevcut. Krediye müracaat eten şirketlerden bilgiler elde edilmeye çalışılıyor.

Ayrıca kendilerine koronavirüs bulaştığını ve kendilerine ödeme yapılmazsa insanlara bulaştırmakla tehdit eden dolandırıcılar olduğu da ifade edildi. İnsanları korkutarak dolandırmaya çalışanların tuzaklarına düşmemek için SMS ve e-postayla gelen güvenmediğiniz irtibatlara tıklamaktan kaçının.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı