Teknoloji Haberleri

Facebook’un Sohbet Botu Blender’ı Eğittiği İlginç Yöntem Ortaya Çıktı

Mark Zuckerberg idaresindeki, dünyada en fazla kullanıcıya sahip sosyal medya platformu olan Facebook; suni akıl çalışmalarına verdiği ehemmiyetle rakiplerinin önüne geçmeye uğraşıyor. Bu mevzuda yaptığı geliştirmeler ve yatırımlarla isminden laf ettirmeyi muvaffak olan işletme, geçtiğimiz günlerde Blender adını verdiği bir sohbet botunun tanıtımını yapmıştı. Google ve Microsoft gibi rakiplerinin geliştirdiği suni akıl taşıtlarına mukayeseyle çok daha ikna edici özelliklere sahip olduğu Facebook tarafından duyurulan bu yeni sohbet botuna empati, bilgi ve şahsiyet ile alakalı konuşma hünerleri ilave edildiği de söylenmişti.

Teknoloji meraklıları tarafından günlerdir dikkatle araştırılan yeni bot hakkında bugün bazı bilgiler ortaya çıktı. Facebook tarafından aktarılan bilgiye göre Blender adlı sohbet botu, 1,5 milyar insanın Reddit’teki konuşmaları kullanılarak eğitildi. Sosyal medya devi, kullanıcıların %49’luk kısmının başka bir insana mukayeseyle bir sohbet botuyla etkileşime geçmeyi seçim ettiğini de aktardı.

Doğru doğrultuda atılmış bir adım:

facebook blender

Facebook’un Blender’ı eğitmek için Reddit konuşmalarını kullandığını söylemesi, uzmanların mevzuyu açıklamasına neden oldu ancak uzmanların bir kısmı, Reddit gibi bir platform kullanılarak yapılan bir suni akıl eğitiminin dezavantajları olduğunu söyleyerek özellikle uzun konuşmalarda saldırgan tutumlar gibi bazı meselelerin ortaya çıkabileceğini belirtti. Bir kısım uzman da Blender’ı netlikle doğru doğrultuda atılmış bir adım olarak değerlendirerek üstesinden gelinmesi gereken mevzular olduğunu bildirdi.

Reddit gibi çok büyük bir platformdan eğitim emelli alınan konuşmaların faydalı olabilecek şeylerin yanında bazı hasarlar da getirebileceğini söyleyen suni akıl uzmanları, yapılan işin karışıklığına ve modeli eğitmek için kullanılan bilgilerle bu bağlantı modelinin ürettiği neticeler arasındaki ilişkinin ehemmiyetine dikkat çekti.

Facebook, ayrıca Blender’ın performansını Google’ın sohbet botu Meena’nın son versiyonuyla karşılaştırdı. Sohbetlerin; filmler, müzik ve veganlık gibi muhtelif mevzular üzerine olduğunu aktaran işletme, katılımcıların %67’sinin Blender’ın Meena’ya göre daha insan özellikleri taşıdığını söylediğini iletti. İnsan gibi sohbet edebilen bot geliştirmenin ve gerçekten uslu olan bir diyalog asistanı oluşturabilmenin suni akıl alanında büyük bir güçlük olduğunu aktaran Facebook, bu mevzuda iddialı olduğunu herkese sezdirdi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı