Teknoloji Haberleri

En Kötüden En İyiye Tüm Batman Oyunları

Batman çizgi roman dünyasının en köklü ve en eforlu kişiliklerinden biri. Çizgi roman dünyasına ilk olarak 1939 senesinde giriş yapan karakter, zamanla herkesin gözdelerinden biri oldu. Bugüne kadar rakamsız seride yer aldı. Özellikle Christopher Nolan tarafından çekilen triloji ile beraber çok daha büyük popülerliğe erişen Batman, video oyunlarında da ehemmiyetli bir yere sahip.

Biz de bugün bir hayli video oyununa mevzu olan Batman kişiliği için yapılmış, kimileri Steam dışında mobil platformlarda da bulunan video oyunlarını, Meta Critic üzerinde yapılan puanlamalara göre kendi içlerinde en makûstan en iyiye doğru sıralayacağız. Listemizin sonuna, Batman oyunları denince akla gelen Arkham serisini kronolojik sırada oynamak için bir kılavuz da ekledik.

En makûstan en iyiye tüm Batman oyunları:

Batman: Arkham City Batman: Arkham Asylum Batman: The Enemy Within Batman: Arkham Knight Lego Batman 2: DC Super Heroes Arkham Origins

Batman: Arkham Origins

Platform: PC, PS3, Xbox 360, Wii U Çıkış tarihi: 25 Ekim 2013 Meta Critic puanı: 76

Arkham Origins yeni bir devir başlatan Arkham serisinin üçüncü oyunu olmasına karşın ilk iki oyunun evvelinde geçiyordu. Batman’in ilk serüvenlerine şahit olmamızı sağlayan reyin, seriye yeni kişilikler ve yeni vasıtalar katma mevzusunda çok da zaferli olamadı. Her ne kadar geniş bir perspektiften bakıldığı zaman gayet iyi bir reyin olsa da evvelki iki oyuna mukayeseyle pek de yeni bir şey sunmadığı için aldığı puanlar daha düşük oldu.

Arkham Origins, serinin öbür oyunlarını geliştiren ve süper kahraman oyunlarının da iyi olabileceğini ispatlayan Rocksteady tarafından geliştirilmedi. Warner Bros. Games Montreal, Rocksteady tarafından oluşturulan iskelet üzerinden çalışmaya devam etti. İşin enteresan tarafı, serinin öbür oyunlarında Batman’i seslendiren Kevin Conroy da Arkham Origins’in seslendirme kadrosunda yer almadı.

Her ne kadar aldığı puanlarla öbür Arkham oyunlarını yaşatmıyor gibi gözükse de Arkham Origins’e üvey evlat muamelesi yapmak doğru olmaz. Reyin her şeye karşın oldukça iyi bir Batman deneyimini içinde barındırıyor. Şayet geçmişte gördüğünüz tahlillerden veya yorumlardan dolayı Arkham Origins’deri uzak durduysanız bir şans tanımanızı öneriyoruz.

LEGO Batman 2: DC Super Heroes

Platform: PC, PS3, PS Vita, Xbox 360, Nintendo Wii, Wii U, Nintendo DS, MacOS, Android, iOS Çıkış tarihi: 19 Haziran 2012 Meta Critic puanı: 81

LEGO markasına ait oyunlar ve filmler 2000’li senelerde büyük bir pazar hissesine sahip olmaya başladı. Natürel ki Batman oyunları deyince akla ilk gelen imallerden biri LEGO Batman 2 olmayacaktır. Ancak şans tanınması hâlinde öbür LEGO oyunlarında olduğu gibi oldukça cümbüşlü bir oynanış sunuyor.

Batman ve Superman kişiliklerinin ekip olarak beraber savaşıyor olması da oyunu çekici hâle getiren ayrıntılardan biri. Oyunda Superman’in rolu hiç de ufak değil. Aynı zamanda oyunun hikâyesi de orijinal bir serüven. Bir LEGO oyunundan beklenileceği üzere komedi unsurları da es geçilmemiş. Batman, Superman ve Robin üçlüsünün Lex Luthor ve Joker ikilisine karşı verdiği gayret oynanılmaya kıymet.

Batman: Arkham Knight

Platform: PC, PS4, Xbox One Çıkış tarihi: 23 Haziran 2015 Meta Critic puanı: 87

Arkham City’nin hikâyesinin bir sene sonrasında geçen Arkham Knight, seride daha evvel olmayan bir çok özellikle oyuncuları tanıştırdı. Bu özelliklerin en başında ise Batmobile’in kullanılabilir bir taşıt olarak oyunculara sunulması oldu. Oyunda Batmobile kullanmanız gereken kısımlar, öbür oyunlarda bulunan çoğu taşıt kullanma vazifesinden daha sevinçli. Batmobile’in yüksek teknolojisi sayesinde oynanış spektrumu üst seviyede yakalanmış.

Arkham çabuksu çoğu zaman kavga et sisteminin çok akıcı olduğuyla alakalı methiyeler aldı. Batman: Arkham Knight seriye bazı yeni kavga et mekanikleri getirerek çıtanın daha da yükselmesine neden oldu. Oyunun yan misyonlarına Azrael gibi şahsiyetlerin katılımıyla, reyin hikâye tarafında da oldukça eforlu bir hâle geldi.

Peki Arkham Knight’ın kabahati neydi? Neden çok iyi bir reyin olmasına karşın listenin daha iyi yerlerinde değil? Öncelikle oyunun bilgisayara çok meseleli bir çıkış yaptığını andırdıralım. Sorunlar zamanla düzenlense de çıkış zamanı bir hayli insan anlamsız bir biçimde oyundan düşük performans alıyordu. Bunun yanı gizeme serinin en yeni oyunu olmasına karşın getirilen yenilikler anlamında yeerince eforlu bir reyin değildi.

Batman: The Enemy Within – Episode 5: Same Stitch

Platform: PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch, macOS, Android, iOS Çıkış tarihi: 8 Ağustos 2017 Meta Critic puanı: 88

Bir yarıyıl gitgide popülerleşen Telltale serüven oyunları akımından Batman çabuksu de kısmetini aldı. Telltale’in Batman açıklaması oldukça beğenildi ve 5 kısımdan oluşan ilk sezonun ardından yeni bir sezon daha geliştirildi. The Enemy Within ise ikinci sezonun adı. İkinci sezonun listemize girmesine neden olan reyin ise sezonun 5. kısmı olan “Same Stitch” adlı reyin.

Telltale elinden çıkma serüven oyunları, oynanıştan ziyâde hikâye odaklı oyunlar olduğu için Batman markası gerçeğine bakarsanız Telltale için bulunmaz bir nimet. Bir çizgi roman kahramanı, kabiliyetli senaryocuların elinde inanılması efor hoşlukta hikâyelere hamile olabiliyor. Same Stitch’in listemizde yer almasının en büyük nedenlerinden biri de şahane bir hikâye anlatıyor olması.

Batman: Arkham Asylum

Platform: PC, PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One, Mac OS, Ouya Çıkış tarihi: 25 Ağustos 2009 Meta Critic puanı: 92

Bugün gelmiş geçmiş en iyi süper kahraman reyin serilerinden biri olarak değerlendirilen Arkham çabuksu, tüm galibiyetini Arkham Asylum’a borçlu. 2009 senesine kadar kimi oyuncular tarafından hoşlanılan değişik süper kahraman oyunları piyasaya çıkmıştı. Ancak süper kahraman oyunlarının bütün anlamıyla iyi oyunlar olabileceği fikrinin geniş kitlelerce kabul edilmesini sağlayan ilk reyin Batman: Arkham Asylum oldu.

Batman: Arkham Asylum, BAFTA tarafından 2009 senesinin en iyi oyunu mükâfatına layık görüldü. Reyin ve arttaki 60 şahsiyet takım aldığı tüm methiyeleri hak ediyordu. Assassin’s Creed gibi günümüzün popüler oyunlarında 500 şahsı aşan takımlar çalıştığını düşünürsek, 60 şahıs oldukça gülünç bir sayı gibi görünüyor.

Oyunu bu kadar zaferli yapan şeylerden biri de takımın kendini oyuna adama seviyesi. Öyle ki takımda bulunan bir şahıs yalnızca Batman’in pelerini üzerine bütünü bütününe iki sene tüketti. Bu süreç içerisinde Batman’in pelerinine takribî 700 animasyon ve ses efekti ilave etti. Bu asıl, oyuna tüketilen emeğin ne derece büyük olduğuna ışık yakalayan rakamsız misalden yalnızca bir tanesi.

Batman: Arkham City

Platform: PC, PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One, Wii U, Mac OS Çıkış tarihi: 18 Ekim 2011 Meta Critic puanı: 96

Listemizin birinci sırasında Arkham serisinin ikinci oyunu olan Arkham City yer alıyor. Arkham City, çıkış yaptığı zaman içerisinde çok rakamda karakter bulundurmasıyla dikkatleri üzerine sürüklemişti. Riddler, Robin, Catwoman ve Bane gibi bir hayli şahsiyetle reyin sırasında karşılaşıyor, bazen beraber çalışıyor bazen de karşılarında duruyorduk.

Arkham City çıkış yaptığı zaman sarih dünya elementleri her oyunda günümüzdeki kadar yaygın değildi. Bu surattan keşfedilmeyi bekleyen 40 saatlik oynanış müddetine sahip bir sarih dünya ile beraber, Arkham City yarıyılına göre oldukça zaferli bir iş çıkarmıştı. Aynı zamanda oynanabilen karakter rakamı ve Batman’in ekipmanlarındaki çoğalış da oynanış spektrumu anlamında büyük bir artı sağlıyordu.

Batman oyunları hangi sırayla oynanmalı?

1. Batman: Arkham Origins 2. Batman: Arkham Asylum 3. Batman: Arkham City 4. Batman Arkham Knight

Arkham serisini kronolojik anlamda doğru biçimde oynamak için izlemeniz gereken sırayı da verdikten sonra yazımızın sonuna geliyoruz. Listede henüz şans tanımadığınız imaller varsa sınamanızı şiddetle öneri ediyoruz. Peki sizce Meta Critic puanları hakikati yansıtıyor mu? Listede yerinin değişmesi gerektiğini düşündüğünüz oyunlar var mı? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı