Teknoloji Haberleri

Dünya Turizm Örgütü: Koronavirüs Nedeniyle Turist Sayısı Yüzde 78 Düşebilir

Koronavirüs pandemisi sürecinde pek çok sektör büyük yaralar aldı ve almaya devam ediyor. En çok hasara uğrayan sektörlerden biri olması beklenen turizm sektörü için de yeni söylemeler gelmeye devam ediyor. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Teşkilatı UNWTO, yeni tip koronavirüs COVID-19 sebebiyle beynelmilel turist rakamının yüzde 58 ile 78 arasında eksilebileceğini duyurdu. 

İspanya’nın başşehri Madrid’te merkezi bulunan UNWTO, COVID-19’un dünya turizmine ne gibi tesirleri olacağını incelediği “Mayıs Turizm Barometresi” adlı raporunu yayınladı. Yayınlanan raporda, turist rakamının mart ayında geçen senenin aynı yarıyılına göre yüzde 57 eksildiği söylendi. Ayrıca, 2020’nin ilk 3 ayında beynelmilel turist rakamında geçen yılın aynı yarıyılına göre yüzde 22’lik düşüş olduğu duyuruldu. 

Parasal hasar büyük

2020’nin ilk 3 ayı için söylenen rapora göre, bu süreçte dünya genelinde turist rakamının 67 milyon eksildiği söylenirken, turizm kazancının da 80 milyar dolar gerilediği belirtildi. Yapılan çalışmada, salgın sebebiyle hudutların kapatılması, beynelmilel ve yurt içi seyahatlerin kısıtlanması gibi etmenlerin turizm sektöründe bilinmeyenliği artırdığı söylendi. 

Önümüzdeki süreçte hasar daha da gelişecek

Turizm sektörünün en hareketli yarıyılları yaz aylarında olur. UNWTO’ya göre 2020’de turizm sektörü, geçen seneye mukayeseyle yüzde 58 ile 78 arasında küçülecek. Bu da ülkemiz gibi turizm ülkelerine büyük hasarlar yaşatacak. 

Koronavirüste son gidişat ne?

Dünya genelinde 3,8 milyondan fazla insana bulaşan koronavirüs, bu süreçte 269 bin insanın yaşamını kaybetmesine neden oldu. Ülkemizdeki olay rakamına baktığımızda ise son yarıyılda iyileşme rakamında çoğalış görünüyor. Ülkemizde şu ana kadar 133.721 şahısta koronavirüs tespit edilirken, 3.641 yurttaşımız yaşamını kaybetti. Aynı süreçte 82.984 yurttaşımız ise iyileşti. Bu rakamlara göre ülkemizde hala koronavirüse karşı çaba eden 47.096 yurttaşımız bulunuyor. 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı