Teknoloji Haberleri

Dünya Kütlesinin 300 Katı Olan Bir Gezegen Keşfedildi

Jüpiter, Güneş Sistemi’mizin en büyük ve azıcık da korkutucu seyyareyi. O kadar büyük ki içerisinde bulunan tek bir kasırgaya Dünya’mız sığabiliyor. Uzun seneler süresince Güneş’deri sonra en büyük gök cismi olarak öğrenilen bu devasa seyyarenin, gözümüzü azıcık uzaklara çevirdiğimizde çok da büyük olmadığı anlaşıldı. 

Gökbilimciler, bizden 1.250 ışık seneyi uzakta olan Kepler-88 adlı yıldızın çevresinde dönen yeni bir seyyare keşfettiler. Bu seyyare, az evvel büyüklüğüne methiyeler dizdiğimiz Jüpiter’den çok daha büyük. 300 Dünya’nın kütlesine denk olduğu tespit edilen seyyare, Jüpiter’in kütlesini de bütün bütününe 3’e katlıyor. 

The Astronomical Journal’da yayınlanan yeni bir araştırmayla ortaya çıkan “Kepler-88 d” adlı seyyare, daha evvelden tespit edilmiş Kepler-88 adlı yıldızın çevresinde dönüyor. Hawaii’de bulunan WM Keck Gözlemevi’nde yapılan araştırmalarda, daha evvelden keşfedilen Kepler-88 b ve Kepler-88 c adlı iki dış seyyareye bir seyyarenin daha eşlik ettiği fark edildi.

Yörüngesi daha değişik

Bu kadar büyük bir seyyare olmak, birliktesi bazı mesullükleri de getiriyor. Bayağı seyyareler, yıldızının çevresinde belli bir açıyla dönerler. Bu süreçte bazı küçük yakınlaşmalar ya da uzaklaşmalar olabilir, ancak bu genelde asgari seviyededir. Boyutuyla yıldızını dahi zorlayan Kepler-88 d ise azıcık daha değişik bir yörünge izliyor. Devasa seyyare, yıldızı çevresinde daire çizmek yerine eliptik bir desende hareket ediyor. Bu noktada seyyare yıldızından uzaklaştıkça daha yavaş hareket ederken, yanaştıkça sürat kazanıyor. Bu yörünge ise devamlı olarak tekerrür ediyor. 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı