Teknoloji Haberleri

Cybertruck’a Öncelik Veren Tesla, Roadster’ı İkinci Plana Attı

Sadece 1,96 saniyede 0’dan 100 kilometre/sa sürate erişmeyi vadeden Tesla Roadster, ilk olarak 2017 senesinde duyurulmuştu. Aradan geçen senelere karşın bir cinsli seri yapıma alınmayan araba, Elon Musk’ın Joe Rogan Podcast’te yaptığı söylemelere bakılacak olursa bir zaman daha piyasaya sürülmeyecek ve bekleyenlerini hayal kırıklığına uğratacak.

İşletmenin şu anki önceliklerinin daha yüksek hacimli arabalar olduğunu söyleyen şöhretli iş insanı, Roadster içinse henüz erken olduğunu ima eden ifadeler kullanarak arabanın geleceği hakkında bazı sinyaller verdi. İlk etapta 2020 senesinde satışlarına başlanması tasarlanan araba, Musk’ın bu söylemelerinin ardından Tesla için ikinci hatta üçüncü tasarıya itilmiş oldu.

Tesla Roadster neler vadediyor?

Tesla Roadster

İşletme tarafından en süratli ivmelenmeye sahip olan araba olduğu iddia edilen Tesla Roadster, yeniden işletme söylemelerine göre esas modellerinde 0’dan 100 kilometre/sa sürate sadece 2,1 saniyede erişebiliyor. Üstelik bu sayı, daha eforlu modellerde 1,96 saniyeye kadar düşerek daha evvel yaşanmamış bir tecrübeyi sürücülere vadediyor.

Tüm bunları 200 kWh’lik bir pil dayanağıyla yapabilen vasıta, aynı zamanda bütün dolu bir şarjla 1.000 kmye yakın yol tecrübesini ve 400 kilometre/sa maksimum sürati de alıcılarına sunuyor. Bu noktada işletmenin lafını verdiği tüm bu özelliklere bakınca vasıtanın piyasaya sürülme tarihinin ertelenmesinin kulağa pek de donakaltıcı gelmediği, hatta beklenen bir saldırı olduğunu söyleyebiliriz.

Maliyet mevzusunda gelince dünyanın en süratlilerinden biri olmasına karşın oldukça rekabetçi bir maliyetle piyasaya sürüleceği söylenen vasıta için Musk, 2017 senesindeki tanıtım faalliği sırasında 250 bin dolar gibi bir maliyet biçmişti. Oranla yüksek maliyetine karşın bir hayli araba isteğin alakasını sürüklemeyi muvaffak olan araba, şu anki bilgilere göre 2022 senesinden evvel yollara çıkmayacak.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı