Teknoloji Haberleri

COVID-19 Pandemisi, ABD’li Milyarderlere 283 Milyar Dolar Kazandırdı

COVID-19 salgını pek çok büyük işletmeyi derinden sallasa da ortaya çıkan son bilgilere göre milyarderlere yaramış görünüyor. 1 Ocak ve 10 Nisan 2020 tarihleri arasında Jeff Bezos, Elon Musk, MacKenzie Bezos, Eric Yuan, Steve Ballmer, John Albert Sobrato, Joshua Harris ve Rocco Commisso’ın her biri 1 milyar doların üzerinde kazanç elde etti. 

Institute for Policy Studies’in yaptığı araştırma neticesinde, Amerika Birleşik Devletleri’li milyarderlerin yeni tip koronavirüs pandemisi sırasında miraslarına toplamda 282 milyar dolar kattıkları gözlemlendi. “18 Mart ve 10 Nisan 2020 arasında, işsizlik oranı yüzde 15’e doğru giderken 22 milyondan fazla insan işini kaybetti. Aynı üç hafta içinde Amerika Birleşik Devletleri’li milyarderlerin mirası neredeyse yüzde 10 çoğalarak 282 milyar dolarlık ek hasılat elde etti” biçiminde söyleme yapan enstitü, salgının gerçeğinde zengin olanları değil parasal vaziyeti noksan olanları daha çok etkilediğini gözler önüne serdi. 

Jeff Bezos arayı açıyor 

Amazon’un kurucusu ve dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos, 31 Ocak’tan bu yana 4 milyar dolarlık kıymetin üzerinde Amazon payı sattı. Çıkan aidatların ardından 3,1 milyar dolar kazanan iş insanı, bu payları bir öteki işletmeyi Blue Origin’i finanse etmek için sattığını söylese de satış faaliyetleri evvelki senelere göre çok daha yüksekti. Bezos, 1 Ocak’tan 15 Nisan’a kadar elde ettiği net mirası ise 25 milyar dolar. Bu miras, 9,5 milyon popülasyonlu bir ülke olan Honduras’ın 23,9 milyar dolarlık Gayri Safi Yurtiçi Hâsılası’ndan daha büyük.

Toplamda 2 milyon Amazon payı satan Bezos’un hala Amazon’da 55,55 milyon payı bulunuyor. Forbes, şu anda Bezos’un net bedelini 126,9 milyar dolar olarak görüyor. Bu miras, Bezos’dan sonra en zengin 2. ad olan Bill Gates’in mirasından 14,5 milyar dolar daha fazla. 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı