Teknoloji Haberleri

Çin’in Sokaklardan Sonra Evlerin İçlerine de Kameralar Yerleştirdiği İddia Ediliyor

Koronavirüs salgınıyla gayrette devletlerin uyguladıkları usuller münakaşalara neden olmaya devam ediyor. Son olarak Amerika Birleşik Devletleri medyası, Çin Halk Cumhuriyeti’nin bazı bölgelerinde yetkililerin konutların kapılarına; hatta içlerine güvenlik kameraları yerleştirdiklerini ileri sürdü.

CNN’de yer alan ve sosyal medya gönderileriyle şahsi şahitliklere katlandırılan habere göre güvenlik kameralarının konutların içine kadar girmesinin nedeni, COVID-19 hastalarının kısıtlama kaidelerine uyup uymadığını sorgulamak. İddialara göre bu uygulama, takribî iki aydır devam ediyor. Şubat ayında Weibo’da yayınlanan bir gönderiye bakılırsa Nanjing yönetimi, yerleştirilen kameraların personelleri hastalığa maruz kalmaktan gözettiğini ve iş bereketliliğini artırdığını söyleyerek uygulamayı korunuyor.

Bir Hayli şehirde eş uygulamalar var:

Çin güvenlik kamerası

Pekin’de yaşayan İrlanda asıllı Ian Lahiffe, Çin’in güneyine yaptığı bir seyahatin ardından yaşadığı yere döndüğünde apartmanında bir güvenlik kamerası bulmuş. Bunun ne derece ‘legal’ olduğunu öğrenmediğini kaydolan Lahiffe, uygulamayı ‘saklılığın aşılması’ olarak nitelendiriyor. Lahiffe, ailesiyle beraber Pekin’deki karantina tedbirleri kapsamında 2 hafta süresince evinde kalmak zorundaydı.

Çin devlet televizyonu CCTV’nin bilgilerine göre 2017 haysiyetiyle Çin’de 20 milyonun üzerinde güvenlik kamerası bulunuyordu. Bazı bilgilere göreyse 2018 seneyi haysiyetiyle Çin’deki güvenlik kamerası rakamı 349 milyona erişmişti. Çin Halk Cumhuriyeti yönetimi, COVID-19 ile çaba kapsamında dijital ‘sıhhat kodu’ uygulamasıyla insanların hareketlerini hakimiyet etmeye ve kimlerin karantinaya alınacağına karar vermeye çalışıyor.

Çin güvenlik kamerası

Nanjing’in yanı gizeme Hubei eyaletindeki Wuchongan bölgesinin yönetimi de karantina altına alınan hastaları 24 saat gözetlemek için güvenlik kamerası kullanıldığını söylüyor. Changchun şehrinin Chaoyang bölgesindeki güvenlik kameralarının da insan hareketini idrak edebilecek cinsti suni zekayla donatıldığı belirtiliyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı