Teknoloji Haberleri

Çin, Uzay İstasyonuna Mürettebat Taşıyacak Uzay Aracını Test Etti

Çin, inşa etmeyi tasarladığı uzay istasyonuna insanlı uzay misyonları kapsamında astronot taşıyacak olan Long March-5B ‘Uzun Yürüyüş’, Çin Devrimi’ndeki uzun yürüyüşe yollama roketini uzaya fırlattı. İnsansız vasıta galibiyetle yol alırken Çin, bu zaferi yörüngede ve daha sonrasında Ay ve Mars’ta insanlı uzay misyonları reelleştirmenin ilk adımı olarak değerlendiriyor.

Çin, kendi bağımsız uzay istasyonu Tiangong-3’ü Gök Epilepsiyi bu yıl sonunda inşa etmeye başlayacak. Uzay istasyonunun 2022 senesinde faaliyete geçmesi bekleniyor. Çin’in bu yeni uzay vasıtasıyla beraber Japonya ve Avrupa’yla olan uzay yarışında öne geçmesi bekleniyor. Çin, Tiangong-3‘ün faaliyete geçmesiyle beraber Ay’ın yüzeyinde de üs kurmayı kastediyor.

Çin’in niyeti Mars:

Çin roket

Çin’in Ay’da üs kurmanın ardından Mars’a ilk insanlı uzay taşıtını yollamayı tasarladığı belirtiliyor. Çin, özellikle yeryüzü gözlemi ve navigasyon gibi uzay çalışmalarında Amerika Birleşik Devletleri ile arayı kapatıyor. Bununla beraber derin uzay araştırmaları ve insanlı uzay uçuşları mevzusunda Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında hâlâ büyük bir uçurum bulunuyor. 

Uzunluğu 53,7 metre ve kalkış ağırlığı 849 ton olan Long March-5B, uzaya 21 tondan fazla yük götürebilecek. Long March 5B’nin, uzay istasyonunun ‘Tinahe’ adı verilen takribî 20 tonluk çekirdek kapsülünü 2021 senesinde Dünya yörüngesine taşıması tasarlanıyor. 

Çin

Uzay çalışmalarına 1956’da başlayan ve yörüngeye ilk uydusunu 1970’te oturtan Çin Halk Cumhuriyeti’nin insanlı uzay istasyonu projesi; navigasyon, gözlem ve bağlantı uydularının yanı gizeme üç yıla kadar yörüngede takribî 200 uzay vasıtasıyla Çin’in uydu ağını genişletmesine katkı sağlayacak. Çin, 2045 senesine kadar Amerika Birleşik Devletlerini geçerek uzay yarışında liderliği ele almayı kastediyor. Mars’a insanlı uzay vasıtayı yollamak için amaçlanan seneyse 2050.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı