Teknoloji Haberleri

Boeing, 737 MAX’in Üretim Kusurları Nedeniyle Yeni Bir Soruşturma ile Karşı Karşıya

Amerikalı Wall Street Journal gazetesinin sayfalarına taşıdığı habere göre Amerika Birleşik Devletleri merkezli uçak ve helikopter üreticisi Boeing hakkında 737 MAX tipi uçaklarında kusur tespit edilmesi sebebiyle federal soruşturma açıldı. Gazete, son senelerde pek çok kazaya karışan uçağın hakimiyet sistemlerindeki kritik yanılgılar sebebiyle analiz başlatıldığını yazdı.

Haberde, hem Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı hem de Federal Havacılık Yöneti’nin FAA 737 MAX kurulum hattındaki muhtelif güvenlik meselelerini araştırdığı belirtilirken yeni soruşturmanın, bir Boeing personelinin FAA’ya Endonezya ve Etiyopya’da toplam 346 şahsın can verdiği iki kazadan evvel uçakla alakalı riskler hakkında söylediklerine odaklandığı ifade edildi. 

Kazalara, 737 MAX tipi yolcu uçaklarının uçuş hakimiyet sistemindeki yapım kusurunun yol açtığı söyleniyor

boeing 737

Boeing, mevzubahisi soruşturma hakkında söyleme yapmazken, işletme içinde dahili bir soruşturma başlattığını ve 737 MAX tipi uçakların maksimum güvenlik sağlamasının kendileri için birinci öncelik olduğunu söyledi. 

Bir zamanlar Boeing’in en çok satan uçağı olan 737 MAX, Endonezya ve Etiyopya’da toplam 346 şahsın can verdiği kazaların ardından yapım bandından çekilmişti. Tüm dünyada şok tesiri yaratan bu kazaların ardından Türkiye, Çin, Etiyopya, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda ve Avusturya’nın da aralarında bulunduğu bir hayli ülke, “Boeing 737 Max” tipi uçakları kullanmama kararı almıştı.

737 MAX, Endonezya ve Etiyopya’da toplam 346 şahsın can verdiği kazaların ardından yapım bandından çekilmişti

türk hava yolları boeing

2009 senesinde Boeing 737-800 NG tipi Türk Hava Yolları Türk Hava Yolları uçağının Amsterdam Schiphol Havalimanı’na inerken yere çakılmasından sonra, uçağın tasarım ve yazılımsal yanılgılarının Boeing ve Amerika Birleşik Devletleri federal güvenlik yetkililerinin baskısıyla görmezden gelindiği iddia edilmişti. Dokuz şahsın yaşamını kaybetmesine, 50 bireyin de yaralanmasına neden olan Boeing 737-800 NG tipi uçak, 2002 senesinde üretilmişti.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı