Teknoloji Haberleri

Bir YouTuber, S.T.A.L.K.E.R. 2’nin Ekran Görüntüsünü CryEngine ile Yeniden Yorumladı

Ukrayna merkezli reyin geliştiricisi GSC Game World, üretimi sanki yılan hikâyesine dönen S.T.A.L.K.E.R. 2’nin ilk ekran görüntüsünü geçtiğimiz mart ayında yayınlamıştı. Unreal Engine 4 reyin motoruyla geliştirilen yeni oyunun ilk oyuna mukayeseyle çok daha gelişmiş grafikler sunacağı bilinse de yayınlanan bu ekran görüntüsünden pek fazla bir şey kavramamıştık.

Şimdiyse ‘Pavel Sivash’ adlı bir YouTube kanalı, GSC Games World tarafından yayınlanan bu ekran görüntüsünü Crytek tarafından geliştirilen CryEngine reyin motoruyla yine açıkladı. Dilerseniz gelin evvel bu videoya kısa göz atalım, daha sonrasındaysa üzerine konuşalım.

CryEngine vs. Unreal Engine 4:

Crytek firmayı tarafından geliştirilen CryEngine reyin motoru, Far Cry acelesi gibi bir hayli birinci kişi nişancı oyunlarının geliştirilmesini kullanılmasını öğreniliyor. Öte yandan oyunun orijinalindeyse Unreal Engine 4 reyin motoru kullanılıyor.

Bu noktada temel dikkat edilmesi gereken nokta, aynı oyunda iki değişik reyin motorunun sunduğu görsel değişiklikler oluyor. Buna ek olarak yukarıyadaki videonun sadece tek bir şahıs tarafından geliştirildiğini, ancak fotoğrafı ekran görüntüsünün artta büyük bir stüdyo olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Sonuç olarak yayınlanan bu videonun, mevzunun meraklıları için gerçekten şahane bir mukayese etme olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan şu anda yolda olan Crysis Remastered, Crytek’in reyin motorunun neler yapabileceğini tekerrürden reyin dünyasına gösterecek. Bu süreçte bir hayli sektör devi işletmenin CryEngine’e yatırım yapıp yapmayacağını da hep beraber göreceğiz.

S.T.A.L.K.E.R. 2 nasıl bir reyin?

STALKER 2

GSC Game World tarafından yayınlanan orijinal ekran görüntüsü.

İlk kez 2007 senesinde piyasaya sürülen bilgisayar oyunu S.T.A.L.K.E.R., yarıyılının en sevilen oyunlarından biri olmayı muvaffak olmuştu. İlk oyunun ardından 2008 ve 2009’da da birer reyin yayınlayan geliştirici işletme, o tarihten sonraysa sanki suskunluğa gömülmüştü.

İkinci oyuna dair şimdilik öğrenilenler çok hudutlu olsa da ilk oyundan ögeler kapsayacağı varsayım ediliyor. Bu noktada tipik bir kıyamet senaryosunu mevzu alan S.T.A.L.K.E.R.’da nükleer bir trajedinin içinde The Zone’a Bölge akın eden binlerce insan içerisinden The Marked İşaretli ismi verilen şahsiyeti hakimiyet ediyoruz ve The Marked’ın serüvenlerine dalıyoruz.

İmalci işletme GSC Game World, geçtiğimiz mart ayında S.T.A.L.K.E.R. 2’ye dair paylaştığı ilk ekran görüntüsünün ardından 2020’de oyuna dair çok daha aşırısını göreceğimizi de söylemişti. Bu süreçte rastgele bir büyüme yaşanırsa sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı