Teknoloji Haberleri

Bilim İnsanları, Maske Takmanın Endişe Verici Bir Sonucunu Ortaya Çıkardılar

Koronavirüs salgınından korunmak için dünyanın dört bir tarafında özellikle toplu alanlarda lüzumlu olarak maske kullanıyor. Maske kullanımı, virüse karşı kesin bir ihtiyat olmasa da dağılmasını önlemek için aşırısıyla ehemmiyetli bir mevzu.

Maskelerin virüse karşı bir ihtiyat oluşturduğu bir asıl olmakla birlikte son yarıyılda maske kullanan insanların günlük yaşamlarında sosyal mesafe kaidelerine uymadıkları görülmeye başlandı. 

Bilim insanları, maske kullanan insanların sahte bir güven duygusuyla daha önceki alışkanlıklarına geri dönerek sosyal mesafe kaidelerini görmezden geldiklerini söylüyorlar. Bilim insanlarının bu gözleminin reelinde günlük yaşamda hepimizin karşısına çıkan bir gidişat olduğu söyleniyor.

Güvenlik temkinleri bazen bereketten fazla hasara neden olabilir 

koronavirüs maske

Mevzubahisi ‘hafifleme’, psikoloji biliminin uzun zamandır üzerinde çalıştığı bir mevzunun değişik biçimlerde yaşanması olarak değerlendiriliyor. Güvenlik ihtiyatlarının ortaya çıkarabileceği istenmeyen neticeler üzerinde tez hazırlayan Washington State Üniversitesi’nden Joyce Ehrlinger, güvenlik tedbirlerinin bereketten çok hasar getirebileceği vaziyetler yaşanabildiğini söylüyor. 

Ehrlinger, güvenlik tedbirlerinin oluşturduğu sahte güven duygusu ile alakalı olarak yaya geçitlerini ve trambolin gözetmelerini misal veriyor. İnsanların yaşamlarını gözetmek için alınan iki güvenlik tedbiri de sahte bir güven duygusu oluşmasını sağlayarak daha büyük risklerin ortaya çıkmasını sağlıyor. 

Uzmanlar genel olarak yaya geçitlerinin güvenlik sağladığı mevzusunda hemfikirler. Ancak yapılan araştırmalar, insanların değişik yaya geçidi cinslerini kullanırken değişik tavırlar sergilediğini gösteriyor. Bilim insanlarına göre bazı yaya geçidi çeşitleri insanların kendilerini daha güvende sezmelerine, dolayısıyla da daha yavaş hareket etmelerine neden oluyor.

koronavirüs maske

Bir öbür misal olan trambolin gözetmelerinde ise risk daha da değişik hale geliyor. Amerikan Pediatri Heyeti, çocukların yaralanmalarına neden olduğu için uzun bir zaman trambolinlere karşı gayret yürüttü. Heyetin çabası neticesinde 1997 senesinde trambolin üreticileri, trambolinlerle birlikte korumalar da üretmeye başladılar. Ancak yapılan çalışmalar, trambolin gözetmelerinin rakamının çoğalmasına karşın oluşan yaralanmaların eksilmediğini gösteriyor. 

Dünya Sağlık Teşkilatı’nün maskeler üzerine yaptığı bir çalışmanın baş tahlilcisi olan Dr.Roger Chou da maskelerin sahte bir güven duygusu oluşturduğu fikrine katılıyor. Chou, maskelerin oluşturduğu sahte güven duygusunu Amerikan futbolunda kask kullanılmasına benzetiyor. 

Chou, Amerikan futbolunda kask kullanılmaya başlaması ile birlikte kafa travmalarının eksildiğini, ancak insanların artık daha öncekisinden daha kayıtsız davranmaya başladıklarını söylüyor. Genel olarak Amerikan futbolunun gelişimine bakıldığında kaskların bir koruma sağlamakla birlikte daha sert ve süratli bir oyuna neden olduğu da görülüyor. 

Maskelerin kullanımı “onay yanlılığı” yaratıyor 

koronavirüs maske

Cornell Üniversitesi’nde misyonlu bilim insanı J.Edward Russo, CEO’larda görülen en yaygın iki tavır meselesine işaret eden McKinsey araştırmasını, maske kullanımının yarattığı tahlikeyle alakalı olarak andırdırıyor. Bu tavır meselelerinden ilki, fazla özgüven; ikincisi ise onay yanlılığıdır. 

Russo; insanların yeni bilgileri var olan düşüncelerini destekleyecek biçimde açıklama meyli olarak tasvir edilebilecek onay yanlılığının, koronavirüs salgınına karşı kullanılan maskelerin kullanımı sırasında insanlarda da yaygın olarak görülmeye başlandığını söylüyor. 

Russo, “İnsanlar inanmak istediklerine inanıyorlar ve olağana dönmek istiyorlar. Maske takmanın olağana dönmeye izin verdiğine inanırsanız dışarı çıkabilir, insanlarla görüşebilir, alışveriş yapabilir ve toplu taşıma vasıtalarına binebilirsiniz” dedi. 

koronavirüs maske

Edward Russo, maske kullanımıyla ortaya çıkan bu sualin çözümünün basit olmayabileceğini söylüyor ve değişik insanların değişik sebeplerle maske kullanarak sosyal mesafe kaidelerini çiğneyerek rahat davrandığını belirtiyor. Russo’ya göre bu sebeple değişik insanlara değişik biçimlerde müdahale etmek gerekiyor. 

Sosyal mesafe kaidelerine uymadan, maskeleri uzun zaman kullanarak koronavirüse karşı koruma sağlanamayabilir. Bunun için, maske kullanmak hiçbirimizi hafifletmemelidir. Aksine her zaman olduğundan daha dikkatli davranarak virüsten korunmaya devam etmeliyiz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı