Teknoloji Haberleri

Apple ve Google, Koronavirüs Takip Uygulamaları İçin Geliştirilen API’nin Detaylarını Açıkladı

Apple ve Google, koronavirüs salgının başlamasının ardından koronavirüs hadiselerinin ve potansiyel dağılmaların takip edilebilmesi için bir sistem üzerinde çalışmaya başlamışlardı. İki firma geliştirme safhasının ardından koronavirüs takip uygulamalarında kullanılacak API’nin detaylarına söylediler. 

Apple ve Google’ın geliştirdiği Bildirim API’sinin ilk versiyonu geçtiğimiz hafta iOS’te Xcode’un beta aktüellemesi için Birey İzleme API’si adı ile yayınlandı. Xcode’da yayınlanan beta versiyonun ardından iki firma da bugün hem Android hem de iOS için kullanılabilecek API’nin misal kodları ve kullanıcı arayüzünü yayınladı. 

Koronavirüs maruz kalma bildirim API’sini kullanmak için uyulması gerekenler

Apple Google koronavirüs

Millet sıhhati müesseseleri için çalışan geliştiricilerin süratli bir biçimde koronavirüs takip uygulaması oluşturabilmesi için geliştirilen API’nin uyulması gereken siyasetleri de Google ve Apple tarafından yayınlandı. 

Yayınlanan siyasetlere göre API, fotoğrafı bir millet sıhhati müesseseyi veya hükümetler tarafından kullanılabilecek. Koronavirüsün takibi için geliştirilen uygulamalarda API’nin çalışması için uygulamayı kullanacak kullanıcının gönüllü onayı gerekiyor. API’nin siyasetlerinde maruz kalma bildirimi emeliyle yalnızca minimum ölçüde bilginin bir araya gelebileceği ve bu bilgilerin yalnızca koronavirüsün takibi için kullanılabileceği yer alıyor. 

Apple Google koronavirüs

Google ve Apple tarafından geliştirilen API ile alakalı en ehemmiyetli sual işaretlerinden olan konum bilgilerinin kullanılması mevzusu da API’nin siyaset dokümanında sarihliğe kavuşturuluyor. API’nin siyaset dokümanında konum bilgileri ile çalışan var olan uygulamaların, mevzubahisi API’yi kullanamayacağı belirtiliyor. 

Ayrıca API kullanılarak geliştirilecek uygulamaların her ülke için yalnızca bir tane olabileceği de belirtiliyor. Bir ülkenin değişik eyaletleri veya bölgeleri için yayınlanacak uygulama için Apple ve Google’a bildirim yapılacak ve uygulamanın yayınlanma kilidi ancak o zaman kaldırılabilecek. Bu biçimde onlarca koronavirüs uygulamasının mağazalarda yer alması yasaklanırken aynı zamandan kullanıcıların bilgileri geniş bir kitleye açılmamış olacak.

API’nin genel versiyonu mayıs ayı sonunda yayınlanacak

Apple Google koronavirüs

Maruz kalma bildirim API’sini geliştiren Apple ve Google, API’nin genel versiyonunun bu ayın sonunda yayınlanacağına söyledi. API’nin genel versiyonu yayınlanana kadar iki firma da API üzerinde çalışmaya devam edecek. 

Google ve Apple, maruz kalma bildirim API’sini iOS ve Android platformlarında kendi koronavirüs takip uygulamasını geliştirmek isteyen millet sıhhati müesseseleri için geliştirdi. İki firma, kullanıcıların duyarlı bilgilerinin korunması için konum bilgilerinin kullanılmasının yerine bluetooth tanımlayacılarına dayalı bir sistem geliştirdiler. 

Apple ve Google’ın geliştirdiği maruz kalma bildirim API’nin misal uygulama görselleri:

Apple Google koronavirüs

Apple Google koronavirüs

Apple Google koronavirüs

Apple Google koronavirüs

Apple Google koronavirüs

Apple Google koronavirüs

Apple Google koronavirüs

Apple Google koronavirüs

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı