Teknoloji Haberleri

Apple, Koronavirüse Rağmen Geçen Yıla Oranla Daha Fazla Gelir Elde Etti

Dünyanın en zengin firmalarından biri olan teknoloji devi Apple, koronavirüs pandemisi süreciyle geçen 2020’nin ilk çeyreğindeki sonuçlarına söyledi. İşletmenin CEO’su Tim Cook, yaptığı söylemede, “COVID-19’un eşi eşi görülmemiş küresel tesirine karşın, Apple’ın 2020’nin ilk çeyreğinde geliştiğini bildirmekten onur dinliyoruz” dedi. Apple’ın ekipman imalini özellikle Çin’de asıllaştırması, salgın ilk ortaya çıktığında yapım noktasında kasvetler yaşamasına neden oldu. Buna karşın kazanç elde etmeyi muvaffak olan firma, geçen seneye göre iPhone satışlarında yüzde 7’lik düşüş yaşasa dahi 28,9 milyar dolarlık telefon satışı yapmayı muvaffak oldu. 

Apple’ın bu zaferinin arkasında iPhone gibi esas mahsullerinin dışında Apple TV Plus ve AirPods gibi giyilebilir makineleri yer alıyor. Bu sektörlerin 2020’nin ilk çeyreğinde rekor hasılat elde ettiklerini belirten Cook, yeniden de işletmenin 2020’nin ikinci yarısında daha fazla etkileneceğini düşünüyor. 

Apple, 28 Mart’ta sona eren ilk çeyrekte 58,3 milyar dolar satış üzerinden pay başına 2,55 dolar kar elde etti. Bu netice, geçen yılın aynı yarıyılında elde edilen 58 milyar dolar satış ve pay başına 2,46 dolarlık kazançtan daha fazla. Apple, ayrıca Yahoo analistlerinin varsayımlarını da geçmeyi muvaffak oldu. Analistler, Apple’ın 2020’nin ilk çeyreğindeki hasılatının 54,7 milyar dolarlık satışla pay başına 2,28 dolarla hudutlu kalacağını düşünüyordu. 

Apple’ın piyasa bedeli 1,3 trilyon dolar

Koronavirüs pandemisi yarıyılından en çok etkilenen ülkelerden biri de Amerika Birleşik Devletleri olarak gözüküyor. Ülke, Ocak ve Mart ayları arasında takribî yüzde 5 küçüldü. 30 milyondan fazla Amerika Birleşik Devletleri’linin işsizlik müracaatı yaptığı süreçte Apple’ın iyi bir süreç geçirdiğini söyleyebiliriz. Firma, pandemi sürecinde değişik mahsul yelpazeleri sayesinde büyük bir düşüş yaşamadı. Apple’ın şu anda piyasa bedeli 1,3 trilyon dolara erişmiş vaziyette. 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı