Teknoloji Haberleri

AMD’nin Big Navi Ekran Kartının Boyutuyla İlgili Detaylar Ortaya Çıktı

Son senelerde AMD hem operasyoncu hem de ekran kartı mevzusunda ehemmiyetli atılımlar asıllaştırdı. Pazar hissesini geliştiren işletme, yeni teknolojilerini geliştirme çalışmalarına da devam ediyor. Bu teknolojiler arasında Big Navi en dikkat sürükleyenlerden biri.

Kaliforniya merkezli AMD’nin amiral gemisi Big Navi 7 nm GPU ile alakalı yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Big Navi serisinin AMD RX 5950 XT ismiyle geleceği belirtilen yeni jenerasyon 7 nm Navi 21 GPU ekran kartının 505 milimetrekare büyüklüğünde bir çepere sahip olacağı iddia edildi. Mahsulün, RX 5700 XT GPU’dan en az iki kat daha fazla performans göstereceği konuşuluyor.

7 nm Navi 21 GPU ekran kartının 505 milimetrekare büyüklüğünde çeper barındıracağı söylendi:

amd navi dna 2

Serinin devamı olacak Navi 22 ve Navi 23’şan da sırasıyla 340 milimetrekare ve 240 milimetrekare çepere sahip olduğu belirtiliyor. Görünen o ki Navi 23, muhtemelen mevcut amiral gemisi modeli RX 5700 XT’nin halefi olacak. Ayrıca mevzubahisi miktarlarda 5 milimetrekarelik çoğalma ya da eksilme olabileceği ifade edildi. Natürel tüm bunlar dedikodudan ibaret. Firmadan yapılacak fotoğrafı ilanda mevzunun detaylarını bilmiş olacağız.

AMD’nin RDNA mimarili RX 5700XT ekran kartının grafik harekâtçısı 40 hakimiyet ünitesine CU konut sahipliği yapıyor, kartın çalışma süratiyse 1.905 MHz seviyesine kadar çıkıyor. Gelecek olan RX 5950XT’ninse Navi 21 GPU esasına katlanacağı ve 80 CU barındıracağı konuşulanlar arasında. AMD, Navi 2X ailesine özel ışın izleme teçhizatı uygulamayı seçerse CU rakamı daha az olabilir.

Değişik taraftan AMD’nin piyasaya sürmeye hazırlandığı yeni jenerasyon GPU’nun benchmark neticeleri sızdırıldı. Neticeler, olağanüstü derecede eforlu bir kartın habercisi diyebiliriz. Buna göre 103,32 puana sahip olan AMD’nin mahsulü, 108,16 puanlı NVIDIA teçhizatının bir adım gerisinde bulunuyor ve 1512 x 1680 piksel çözünürlüğe sahip.

openvr ekran kartı listesi

Ek olarak çok rakamda AMD kartının yakın zamanda RRA sertifikası aldığını belirtelim. Öyle görünüyor ki AMD, tüm kart acelesi için bir tanıtım hazırlığı içerisinde. Mevzuyla alakalı büyümeler oldukça sizlere aktarmayı sürdüreceğiz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı