Teknoloji Haberleri

Amatör Futbol Adına Yapılan İlk Belgesel Amatörle Karşı Karşıya YouTube’da Yayınlandı

Futbol, dünyanın bir hayli ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de en popüler spor dalı konumunda bulunuyor. Natürel futbol denilince bir hayli bireyin usuna dolaysız olarak had safha lig seviyesi ya da bir altı geliyor olabilir. Ancak çok daha az kazanca, çok daha az seyirciye ve çok daha az imkânlara sahip acemi kümelerde de futbol oynanıyor.

Ülkemizde acemi seviyede oynana futbolun gidişatını inceleyen, irdeleyen ve bu alanda bir ilk olma galibiyetini de elde etmiş olan Acemiyle Karşı Karşıya isimli dokümansal yayınlandı. Dokümansal, kendi YouTube kanalı üzerinden izleyicilere fiyatsız olarak sunuldu.

Acemiyle Karşı Karşıya dokümansalı

T24’te yer alan habere göre, Türkiye’nin en çok acemi kulübe sahip semti olan İzmir Bornova’daki Çamdibi Semti’nden yola çıkan dokümansal, ülkemizde oynanan acemi futbolun derinliklerine kadar iniyor. 52 dakikalık bu evraksalda, acemi futbolcuların karşılaştıkları güçlükler ve imkânsızlar seyirciye aktarılıyor.

Ülkemizde senelerdir bir müzakere mevzusu olan “neden futbolcu yetişmiyor?” sualine bir yanıt arayan evraksalın tanıtım yazısı ise şöyle;

amatörle karşı karşıya belgesel

“Bornova, Türkiye’nin en çok acemi kulübe sahip ilçesi. Bornova ilçesini bu rakama eriştiren ise neredeyse her caddesinde bir acemi kulüp barındıran Çamdibi-Altındağ bölgesi. Dokümansal, bu bölgedeki acemi kulüplerden yola çıkarak Türkiye’de sıkça tartışılan “Neden futbolcu yetişmiyor?” sualinin esasına iniyor.

Laf sırası; Yaşamını Çamdibi Altınok kulübüne adamış, ekibi için kaptanlık, başkanlık, alıştırmanlık, malzemecilik, sıhhatçilik yapmış Yahya Başkan; maçlara sıhhatçi sevk edilmediği için her türlü gayrete girmiş, cezalar almış, küme düşmüş, aldığı kupayı sahada vazgeçmiş Hilmi Bayer; çocukluğunda maniler yaşasa da hayalinden bırakmamış, umudunu hala gözeten Kadircan Gülten ve yalnızca futbolu beğendiği için karşılaştıkları güçlüklere karşın gayret etmeye devam eden acemilerde…”

Acemiyle Karşı Karşıya dokümansalı, ülkemizdeki acemi futbolu, acemi futbolcuların hayat koşullarını irdeleyen ilk proje olma unvanını da taşıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı