Teknoloji Haberleri

ABD’li Doktorlar: Yüz Kalkanları Ev Yapımı Maskelerden Daha İyi

Günümüzde surat maskeleri, özellikle market gibi yerlere girerken zoraki bir koşul olarak sunuluyor. Koronavirüsün dağılmasını yasaklaması için getirilen bu karara tüm yurttaşlarımızın uymasının büyük bir ehemmiyeti bulunuyor. Yeniden de piyasada COVID-19 gibi virüsleri durdurmaya takviyeci olacak surat maskeleri bulmak oldukça güç. N95 gibi gelişmiş surat maskeleri, sıhhat çalışanları tarafından kullanılırken, piyasadaki pek çok surat maskesi yeterli gözetmeyi sağlayamıyor. 

Hekimlere göre surat maskesi kadar ehemmiyetli bir koruma usulü daha var. Virüsün suratla temasını yasaklamak için eksik kalabilen surat maskeleriyle beraber surat kalkanları kullanmak çok daha işlevsel olabilir. Günümüzde pek çok ülke yavaş yavaş kamusal hayata geri dönmeye hazırlanıyor. Iowa City’de çalışmalar yürüten üç hekim ve millet sıhhati uzmanlarından oluşan bir takım, kalkanların maskeden daha eforlu olabileceğini öne sürdü. 

Kolay ve uygun maliyetli surat siperleri, âlemsel olarak özümsenirse, el hijyeni, temas takibi ve öteki ek korunma usulleriyle salgının dağılma süratinde ehemmiyetli bir tesire sahip olabilir. Son günlerde daha sık kullanılmaya başlanan plastik kalkanlar, bez surat maskeleri gibi gözeneklere sahip olmadığı için virüsün doğrudan surata gelmesinin önüne geçebiliyor. 

Mevzuyla alakalı söyleme yapan hekimler Eli Perencevich, Daniel Diekema ve Michael Edmond, “Surat kalkanları muhtelif biçimlere sahip olabilir, ancak hepsi suratı kaplayan saydam bir plastik bariyer sağlar. Optimal koruma için; kalkanın dikey olarak çenenin altına, yatay olarak da kulaklara kadar uzaması gerekiyor. Ayrıca alın tarafında da sarih bir boşluk olmamalıdır” biçiminde söyleme yaptı. 

Simülasyonlar daha tesirli olduğunu gösteriyor

Surat kalkanları üzerinden yapılan araştırmalar az olsa da 2014 senesinde yapılan bir öksürük simülasyonunda, surat kalkanının şahsın öksürüğünü yüzde 96 oranında yasaklayabileceği ortaya çıktı. Özellikle cerrahi olmayan maskelerin yeterli gözetmeyi sağlayamadığı öğrenilen bir reel. Bu nedenle özellikle dışarı çıkıyorsanız maskelere ek olarak surat kalkanlarını da sınayabilirsiniz. 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı