Teknoloji Haberleri

ABD: ‘Koronavirüs, Wuhan’daki Laboratuvarda Üretildi’

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ülke medyasına salgınla alakalı yaptığı söylemede koronavirüsün Çin’in Wuhan şehrinde bulunan laboratuvardan çıktığına dair çok rakamda kanıt olduğunu iddia etti. Daha evvel Washington Post gazetesi, mevzubahisi enstitüde güvenlik sarihi olduğuna dair fotoğrafı yazışmaları yayımlamıştı. Enstitü direktörü Yuan Zhiming ise “Virüsün bizden gelmiş olma olasılığı yok” diyerek, iddiaları yalanlamıştı.

Pompeo, Amerika Birleşik Devletleri olarak virüsün Wuhan’dan çıktığını dile getiren ilk ülke olduklarını ve bu sebeple tenkitlere maruz kaldıklarını belirterek, değişik ülkelerin de eş söylemler kullanmaya başladığını ifade etti. Amerika Birleşik Devletleri’li bakan, Çin’in yürüttüğü standartların altındaki laboratuvarlar ile dünyayı enfekte etme geçmişi olduğunu söyledi.

Virüsün üretildiği iddia edilen Wuhan Viroloji Enstitüsü:

Washington yönetimi, virüsün ısrarlı bir biçimde Wuhan Viroloji Enstitüsü’nden dağıldığını korunuyor. Öyle ki, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da tertip ettiği basın buluşmasında “Virüsün orijininin Wuhan Viroloji Enstitüsü olduğuna güçle kanı getirmenizi sağlayan bir ispat gördünüz mü?” sualini “Evet gördüm” diyerek cevap vermiş, Dünya Sağlık Teşkilatı’nü Çin’in milletle ilişkiler ajansı gibi davranmakla yargılamıştı.

Koronavirüsün dağılması mevzusunda Pekin idaresini hedeflemeyi sürdüren Pompeo, “Çin laboratuvarındaki galibiyetsizliklerin bir neticeyi olan virüslere ilk defa maruz kalmıyoruz. İstihbarat kuruluşları bu mevzuda çalışmalarına devam etmelidir ancak size bunun koronavirüs Wuhan’daki laboratuvardan çıktığına dair çok rakamda kanıt olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Pompeo, ayrıca Çin idaresinin beynelmilel ajanslarda çalışan gazetecileri ülkeden atıp ihtarlarda bulunan Çinli hekimleri susturarak, Wuhan’da ortaya çıkan virüsün saklı kalması için uğraştığını öne sürdü.

Çin idaresinin bu teşebbüsüne dair net belirtilerin halihazırda var olduğunu dile getiren Mike Pompeo, “Başkan Trump bu mevzuda oldukça sarih. Bizim tanımladığımız zamanda mesul olanlardan hesap soracağız” ifadesini kullandı.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı