Teknoloji Haberleri

4 Maddede Koronavirüsün Dünyayı Krize Sürüklemesinin Nedeni

2019’un sonundan beri tüm dünyanın ana gündemi haline gelen COVID-19 pandemisi, neden bu kadar çok fobi salıyor? Neredeyse her sene yaşanan grip salgınına influenza göre daha az öldürücü olduğu kezlerce kere dile getirilen COVID-19 salgını, gerçekten de daha mı az öldürüyor?

CNN International’da yer alan haberde, uzmanlardan alınan bilgilerden yola çıkılarak COVID-19 salgınına karşı büyük çaplı tedbirler alınmasının 4 nedeni söylendi. Bugün sizlere, koronavirüsün neden klasik grip salgınına göre daha vahim bir salgın olduğunu 4 maddede söyleyeceğiz. Hazırsanız başlayalım:

Koronavirüs daha bulaşıcı

influenca

Gribe tutulan bir insan vasati olarak 1,28 şahsa hastalık bulaştırır. Koronavirüste ise bu oran 2 – 3 arasına, hatta Sağlık Bakanı Koca’nın söylemesine göre 30’a kadar çıkabiliyor. Bu da koronavirüsün çok daha süratli dağılmasına imkân tanıyor. 

Koronavirüs daha süratli can alıyor

COVID-19 virüsü, Influenza’ya oranla çok daha süratli can alıyor. Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Hakimiyet ve Korunma Merkezleri’nin yayınladığı bilgiye göre Ekim 2019 ile Nisan 2020 arasında günlük vasati 331 birey grip suratından yaşamını kaybediyordu. Koronavirüs ise 6 Şubat ile 30 Nisan arasında Amerika Birleşik Devletleri’de günlük vasati 739 bireyin yaşamını kaybetmesine neden oldu. 

Koronavirüs bulguları daha geç gösteriyor

Koronavirüsün daha fazla bulaşıcı olmasının ana nedenlerinden biri de bulgularını çok daha geç göstermesi. Klasik bir grip salgınına tutulan bir birey, bir ila dört gün arasında bulgu göstermeye başlar. Banalde bu sayı 2 günü geçmez. COVID-19’da ise bu sayı asgari 4-5 gün iken 14 güne kadar uzayabilir. Bulgusu olmadığı için kendini sıhhatli paydan birey ise virüsü daha fazla insana bulaştırır. 

Grip için aşı var ama koronavirüs için yok

koronavirüs

Uzun senelerdir beraber yaşamaya alıştığımız grip salgını için pek çok değişik aşı bulunuyor. Koronavirüs için ise şu anda bir aşı bulunabilmiş değil. Bu da salgının çok daha süratli bir biçimde dağılmasını sağlıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı