Teknoloji Haberleri

3M, LCD Ekranlara Ekran İçi Parmak İzi Sensörü Yerleştirdi

Ekrana defineli parmak izi sensörleri, bir zamandır amiral gemisi uslu telefonlarda ve hatta bazı orta sınıf uslu telefonlarda kullanılmaya başlandı. Bu teknoloji, güvenlik mevzusunda kullanıcılara büyük bir basitlik sağlasa da teknolojinin yapısı gereği sadece OLED ekran cinslerinde bunun gibi ekrana defineli parmak izi sensörleri kullanılabiliyor.

Geride vazgeçtiğimiz yarıyıllarda bu teknolojinin LCD ekranlı makinelere de geleceğinden bahsediliyordu ancak şimdiye kadar piyasaya sürülmüş rastgele bir LCD ekranlı telefonda bu teknoloji bulunmuyordu. Bu noktada ilk olarak Xiaomi çatısı altında bulunan Redmi, geçtiğimiz aylarda ekrana defineli parmak izi teknolojisini LCD ekranlı telefonlarına getireceğini duyurmuştu.

3M, parmak izi sensörlerini LCD ekranlara NITS ismi verilen bir sistem sayesinde yerleştirecek:

ekrana gömülü parmak izi sensörü

Redmi’nin yanı gizeme Çin merkezli elektronik bileşenler üreticisi BOE Technologies’in de halihazırda ekrana defineli parmak izi sensörleri üzerinde çalışmalar sürdürdüğü öğreniliyor. Bu iki işletmenin ardından şimdiyse 3M, eş bir teknoloji geliştirdiklerine söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli işletme, yapılan söylemeye göre LCD ekranlara parmak izi sensörlerini yerleştirmek için yeni geliştirilmiş olan Yakın Kızılötesi Mesajım Sistemi NITS ismi verilen bir sistemi kullanacak. İşletme, bu sistemde parmak izi okuyan optik sensörlerin bir LCD ekranın arda yerleştirilmesini sağlamak için gelişmiş, mikro ince 3M optik ekran filmlerini kullandığını söylüyor.

Geliştirilen sistemin tabletlerde, dizüstü bilgisayarlarda ve LCD oturumlu öteki aygıtlarda da çalıştığını söyleyen 3M, yeni teknolojiyle beraber aynı zamanda cep telefonları ve LCD ekran teknolojilerine sahip öteki uslu aygıtlar için gelişmiş güvenlik sağlanacağının da altını çiziyor.

3M tarafından geliştirilen Yakın Kızılötesi Mesajım Sistemi NITS teknolojisini harcayıcı mahsullerinde ne zaman göreceğimiz henüz öğrenilmiyor ancak bu mevzudaki büyümelerin takipçisi olacağız. Bu süreçte yaşanan büyümelerden haberdar olmak için takipte kalın.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı